Ιταλία

Βγήκε μπροστά για τη Νάπολι ο Ινσίνιε!

Με πρωταγωνιστή τον Λορέντσο Ινσίνιε που σκόραρε δις και τον Οσιμέν να προσθέτει άλλο ένα, η Νάπολι επικράτησε 3-1 της Μπολόνια.

Προ ημερών ο Λορέντσο Ινσίνιε ήταν έξαλλος με τους συμπαίκτες του και τη γενικότερη συμπεριφορά της ομάδας, χαρακτηρίζοντάς την «σκ@τ@». Ο Ιταλός εξτρέμ δεν θα μπορούσε να επιτρέψει και δεύτερη σερί «γκέλα» στην αγαπημένη του ομάδα, την οποία πήρε από το χέρι και την οδήγησε στη νίκη με 3-1 επί της Μπολόνια.

Κάπως έτσι, οι «παρτενοπέι» επέστρεψαν στις νίκες μετά το 3-3 με τη Σασουόλο, αλλά διεύρυναν και το αήττητο σερί τους στις τρεις αγωνιστικές, μειώνοντας τη διαφορά από την τετράδα και τη Ρόμα στους τρεις βαθμούς.

Ο αρχηγός λοιπόν άνοιξε το δρόμο στη Νάπολι για τη νίκη μόλις στο 8ο λεπτό μετά την ασίστ του Ζιελίνσκι, με τον Πολωνό χαφ να... σερβίρει και το 2-0 του Οσιμέν στο 65'. Το 2-0 δεν αντικατόπτριζε την εικόνα του αγώνα αφού η Μπολόνια ήταν εξαιρετική, είχε φτιάξει ένα... τσουβάλι φάσεις, αλλά από ατυχία και αστοχία δεν έβρισκε το γκολ. Μέχρι το 73ο λεπτό όταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων Όλσεν έσπασε στον Σοριάνο, ο οποίος με άψογο πλασέ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Οσπίνα για να μειώσει σε 2-1.

Ωστόσο, ο Ινσίνιε βγήκε ξανά μπροστά και με ωραίο συρτό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Σκορούπσκι για να διαμορφώσει το τελικό σκορ και να διώξει τις... αμφιβολίες.