Ιταλία

Τρίτωσε το καλό στο ντέρμπι για τη Νάπολι, ο Βέρντε έχει πάρει από το χέρι τη Σπέτσια!

Η Νάπολι πήρε το τοπικό ντέρμπι διαλύοντας με 4-1 τη Σαλερνιτάνα και έφτασε τις τρεις σερί νίκες, με τον Βέρντε να σκοράρει ξανά και να οδηγεί τη Σπέτσια προς τη σωτηρία.

Συνεχίζει ακάθεκτη η Νάπολι! Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι διέλυσε με 4-1 την Σαλερνιτάνα και βρίσκεται στο -4 από την πρώτη Ίντερ, παίρνοντας την τρίτη σερί της νίκη.

Ο Ζέσους στο 17’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ύστερα από ασίστ του Ελμάς. Ο Μπονατσόλι στο 33’ έφερε το ματς στα ίσα, με τον Μέρτενς να απαντάει στο 45+3’ να διπλασιάζει τα τέρματα για τη Νάπολι, η οποία πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο 47’ ο Ραχμάνι έκανε το 3-1, με την Σαλερνιτάνα να μένει με 10 παίκτες από το 51’ και μετά, με τον Βεσέλι να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη και να αποχωρεί από το παιχνίδι. Στο 53ο λεπτό ο Ινσίνιε ύστερα από εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 4-1, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τη Νάπολι να είναι η νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι και να βρίσκεται στο -4 από την πρωτοπόρο Ίντερ και οι φιλοξενούμενοι να παραμένουν ουραγοί της βαθμολογίας.

Η Σπέτσια επικράτησε 1-0 της Σαμπντόρια, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα. Ο Βέρντε ήταν αυτός που για ακόμη ένα παιχνίδι την πήρε από το χέρι και την οδήγησε στη νίκη. Ο Ιταλός λίγες ημέρες μετά την ανανέωσή του έκανε το 1-0 στο 69’ σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Στο άλλο ματς, η Τορίνο «κόλλησε» στο 1-1 με την Σασουόλο, η οποία σώθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο Σανάμπρια στο 16’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με την Τορίνο να είναι σαφώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ωστόσο ο Ρασπαντόρι στο 88’ έφερε το ματς στα ίσα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.