Ιταλία

Όλα μηδέν για Μίλαν και Γιουβέντους!

Σε ένα κακό ματς με λιγοστές φάσεις και πολλά νεύρα, Μίλαν και Γιουβέντους έμειναν στο 0-0 και έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν μόνες σε δεύτερη και τέταρτη θέση αντίστοιχα.

Ντέρμπι χωρίς νικητή στο «Σαν Σίρο».

Σε ένα κακό ματς με λίγες φάσεις, πολλά νεύρα και ένταση, η Μίλαν έμεινε στο 0-0 με τη Γιουβέντους σε ένα αποτέλεσμα που χαλάει και τις δύο. Γιατί οι γηπεδούχοι μπορεί να έπιασαν τη Νάπολι, αλλά έχασαν την ευκαιρία να μείνουν μόνοι δεύτεροι, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν την απώλεια της Αταλάντα και δεν ανέβηκαν μόνοι πέμπτοι.

Φουλ νεύρα, δύναμη και μαρκαρίσματα από το ξεκίνημα του ματς, με την πρώτη φάση να έρχεται στο 12' για τη Γιουβέντους, αλλά το σουτ του Κουαδράδο από τα όρια της περιοχής πέρασε λίγο άουτ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Λεάο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο Σέζνι έβγαλε το δυνατό σουτ που επιχείρησε κρατώντας το μηδέν. ΜακΚένι και Καλάμπρια απείλησαν εκατέρωθεν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και χωρίς κάτι το αξιόλογο ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Με φάση για τη Γιουβέντους ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, αλλά η κεφαλιά του Μοράτα από καλή θέση δεν βρήκε εστία. Ο Ζιρού προσπαθούσε να δημιουργήσει, αλλά ήταν καλά κλεισμένος από Κιελίνι, Ρουγκάνι, ενώ ο ρυθμός συνολικά ήταν κακός και οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες λιγοστές.

Οι δύο προπονητές έκαναν τις αλλαγές τους, προσπαθώντας να αλλάξουν τα κακώς κείμενα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και το 0-0 παρέμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.