Ισπανία

«Πέταξε» στην κορυφή η φοβερή Βαλένθια!

Εκπληκτικό ξεκίνημα στη La Liga από τη Βαλένθια, η οποία πέρασε... αέρα από την έδρα της Οσασούνα (1-4) και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από 4 αγωνιστικές.

Πω, πω μια Βαλένθια! Η εξαιρετική ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς τρελαίνει… κόσμο και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της La Liga μετά από 4 αγωνιστικές, παρέα με την Ατλέτικο Μαδρίτης. Για να φτάσουν τους 10 βαθμούς οι «νυχτερίδες» που συνεχίζουν τις… υψηλές πτήσεις, πέρασαν με ανατροπή και το εμφατικό 4-1 από την έδρα της Οσασούνα.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για την Οσασούνα αφού μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Μονκαγιόλα, στο δεύτερο ταχύτερο τέρμα των γηπεδούχων στην ιστορία τους στην La Liga. Ένα τέρμα που άλλαξε άρδην τη ροή του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τα ηνία και να φτάνουν στην ισοφάριση στο 26ο λεπτό με τον Μάξι Γκόμες από ασίστ του Σολέρ. Το 1-1 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, με την Βαλένθια να μπαίνει… γκαζωμένη στο δεύτερο 45λεπτο και να «καθαρίζει» το ματς σε ένα δεκάλεπτο. Πρώτα, έκανε την ανατροπή με αυτογκόλ του Ερνάντεθ στο 50’, για να έρθει ο Γκέδες πέντε λεπτά αργότερα να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Η Οσασούνα θέλησε να μπει στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, αλλά το… VAR είχε άλλη άποψη αφού το τέρμα του Μπράσανατς στο 62ο λεπτό δεν μέτρησε για φάουλ. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι «νυχτερίδες» και βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα για τέταρτη φορά, με τον Αλντερέτε να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στο 73’.