Βέλγιο

Επέστρεψε στις νίκες με buzzer beater και... χάθηκε στον ορίζοντα η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ!

Η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Σεντ Τρούιντεν και διεύρυνε τη διαφορά της από τους διώκτες της, μετά και τα στραβοπατήματα της Άντερλεχτ και Γάνδης.

Την επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με επική ανατροπή πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, η οποία και λύγισε στην εκπνοή του αγώνα τη Σεντ Τρούιντεν με 2-1, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω από το 17ο λεπτό, με τον Σάικς να ισοφαρίζει σε 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Τη λύτρωση τελικώς έδωσε ο Ροντρίγκες στο 90+7' για το τελικό 2-1!

Τρίποντο με το οποίο η Σεν Ζιλουάζ ανέβηκε στους 51 βαθμούς, αφήνοντας στο -8 την Άντερλεχτ, η οποία και έμεινε σήμερα στο εκτός έδρας 1-1 με τη Λέουβεν.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Αντβέρπ πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με σκορ 4-1 επί της Σαρλερουά, αποτέλεσμα με το οποίο και μείωσε την απόσταση από την πρώτη τετράδα στους 2 βαθμούς.