Κύπρος

Ο Φερέιρα έστειλε την Ανόρθωση στους «16» του Κυπέλλου

Η Ανόρθωση χωρίς να δυσκολευτεί νίκησε με 4-1 την ΠΑΕΕΚ Κυρηνείας με χατ τρικ του Έλντερ Φερέιρα, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου.

Το τελευταίο εισιτήριο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Coca-Cola εξασφάλισε η Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου νίκησε χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου με 4-1 την ΠΑΕΕΚ Κυρηνείας, ομάδα Β' Κατηγορίας, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Στην επόμενη φάση, η Ανόρθωση θα αντιμετωπίσει την Ένωση Νέων Παραλιμνίου.

Πρωταγωνιστής για την Ανόρθωση ήταν ο Έλντερ Φερέιρα. Ο Πορτογάλος άνοιξε με ωραία κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα, δίνοντας προβάδισμα στους «κυανόλευκους» σε κομβικό σημείο του αγώνα. Στο 55ο λεπτό, πάλι ο Φερέιρα με πλασέ εντός περιοχής, νίκησε για δεύτερη φορά τον Ονησιφόρου για το 2-0.

Στο 70' ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο τερματοφύλακας της ΠΑΕΕΚ δεν μπόρεσε να αποκρούσει σταθερά την μπάλα και ο Ράντονιτς από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 3-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο «συνήθης ύποπτος», Φερέιρα, μετά από ωραία κάθετη πάσα του Ουάρντα, έκανε το 4-0 με το ματς να έχει πάρει πλέον διαστάσεις θριάμβου. Το μόνο που κατάφερε η ΠΑΕΕΚ ήταν να μειώσει σε 4-1 στο 80', με δυνατό σουτ του Οκκαρίδη από το ύψος της περιοχής.

Ανόρθωση Αμμοχώστου(Μίλανιτς): Κεραυνός, Αντωνιάδης, Φερέιρα, Παρούτης, Γουαρίς (45' Κορέια), Κίκο ( 45' Ράντονιτς), Νινγκά (45' Κριστοφί), Κορρέα, Ιωάννου (68' Πάντσεον), Χρυσοστόμου (68' Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα.

ΠΑΕΕΚ Κυρηνείας (Σεργίδης): Ονησιφόρου, Λούβαρης, Οκκαρίδης, Μαλόκου, Σμοβς, Πασιαρδής, Χρυσοστόμου, Οφορντάντου, Φαν Μπλερκ (79' Τσολάκης), Αντωνίου, Νικολεττίδης (67' Καραντώνης).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της φάσης των «16»

19:00 ΑΠΟΕΛ – Άρης

H μέρα και ώρα του αγώνα ανάμεσα στην Ανόρθωση και την ΕΝ Παραλιμνίου αναμένεται να οριστεί άυριο (27/10).