Πορτογαλία

Εύκολη νίκη για την Πόρτο που πλησιάζει την πρώτη θέση

Κυριάρχησε η Πόρτο στο «Ντραγκάο» επί της Πάσος Φερέιρα με 4-0 και πλησιάζει όλο και πιο κοντά στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο η Πόρτο στην αναμέτρηση με την ουραγό του πορτογαλικού πρωταθλήματος, Πάσος Φερέιρα, επικρατώντας στο "Ντραγκάο" της αντιπάλου της 4-0 για τη 12η αγωνιστική της Primeira Liga και πλησίασε την πρωτοπόρο Μπενφίκα στο -5, όμως με ένα ματς περισσότερο.

Οι "δράκοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, με τον Εβανίλσον να εκτελεί τον Τζόρντι στο 4’. Μέχρι το 39ο λεπτό του αγώνα, τα τέρματα των «δράκων» είχαν φτάσει τα τρία, από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ταρέμι και ένα εύκολο γκολ του Εβανίλσον.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε άσχημα για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Χουάν Ντελγκάδο, προσπαθώντας να διώξει την μπάλα από τη μικρή περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά.