Πορτογαλία

Αγχώθηκε, αλλά συνεχίζει το κυνήγι της κορυφής η Πόρτο

Η Πόρτο επικράτησε δύσκολα 1-0 της Ρίο Άβε στο «Ντραγκάο» για την 21η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος, μειώνοντας στους δύο τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπενφίκα.

Το κυνήγι της πρωτοπόρου Μπενφίκα συνέχισε η Πόρτο, η οποία, έστω και δύσκολα, επικράτησε 1-0 της Ρίο Άβε στο «Ντραγκάο», σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Τόνι Μαρτίνεθ, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με κοντινό τελείωμα, έπειτα από ασίστ Βέντελ.

Νίκη με την οποία οι «δράκοι» έφτασαν τους 51 πόντους, διευρύνοντας το νικηφόρο σερί τους στα έξι ματς, ενώ παράλληλα, μείωσαν στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την Μπενφίκα, η οποία έχει και ματς λιγότερο.