Ιταλία

Σούπερ ανατροπή για τη Σαμπντόρια

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, η Σαμπντόρια έφερε τούμπα το ματς με τη Βερόνα, επικρατώντας 3-1 στη «Λουίτζι Φεράρις». Σημαντικό διπλό παραμονής από την Ουντινέζε κόντρα στη Κροτόνε.

Με μια... σούπερ εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Σαμπντόρια έκανε την ολική ανατροπή στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Βερόνα (3-1), επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα, με τον Λάζοβιτς στο 13' να στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Αουντέρο, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ. Οι αλλαγές του Κλαούντιο Ρανιέρι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου απέδωσαν καρπούς, αφού μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης έφερε το ματς στα ίσα με τον Γιάνκτο. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης έφτασε μια «ανάσα» από το 2-1, όταν τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σιλβέστρι του είπε «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο.

Στο 73ο λεπτό, η Σαμπντόρια τελικώς βρήκε το γκολ της ανατροπής με τον Γκαμπιαντίνι από το σημείο του πέναλτι, ενώ εννέα λεπτά αργότερα, ο Θόρσμπι με όμορφη κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Η Βερόνα το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Νταβίντοβιτς όμως να σημαδεύει το δεξί δοκάρι.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Ουντινέζε πανηγύρισε τεράστιο διπλό στην έδρα της ουραγού Κροτόνε (1-2), τρίποντο με το οποίο πλέον αύξησε τη διαφορά στο +14 από τη ζώνη του υποβιβασμού, κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση παραμονής.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ σε καίριο σημείο του αγώνα, καθώς στο 41ο λεπτό, ο Ντε Πολ με μια όμορφη κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 0-1. Στο 68', ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων, με τον Σίμι να φέρνει το ματς στα ίσα από την άσπρη βούλα.

Στη συνέχεια όμως, η Ουντινέζε πίεσε, κλείνοντας την Κροτόνε στα καρέ της, με τον Ντε Πολ να λυτρώνει και πάλι την ομάδα του με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς στο 74ο λεπτό. Μάλιστα, ο Αργεντινός άσος, στις καθυστερήσεις του αγώνα αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα.