Ιταλία

Συνήλθε με «διπλό» στη Γένοβα η Λάτσιο

Η Λάτσιο έβγαλε αντίδραση μετά το… σοκ της περασμένης αγωνιστικής με την Ουντινέζε (4-4) και πέρασε με το εμφατικό 3-1 από την έδρα της Σαμπντόρια.

Έβγαλε αντίδραση και μείωσε τη διαφορά από την πεντάδα η Λάτσιο. Λίγες ημέρες μετά το σοκ στο εντός έδρας ματς με την Ουντινέζε, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι πέρασε από τη Γένοβα επικρατώντας με το εμφατικό 3-1 της Σαμπντόρια. Κάπως έτσι έφτασε τους 24 βαθμούς και βρίσκεται στο -3 από την πέμπτη Φιορεντίνα, με την Σαμπντόρια να μένει στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι Λατσιάλι ήταν ανώτεροι, μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και το καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο. Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς από ασίστ του Τζακάνι άνοιξε το σκορ στο 7’, με τον δεύτερο να δημιουργεί και το 2-0 μετά από ένα δεκάλεπτο για τον Ιμόμπιλε. Ο Τσίρο σκόραρε εκ νέου και καθάρισε το παιχνίδι από… ημίχρονο, αφού έγραψε το 3-0 στο 37’.

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν… παρέλαση στη Γένοβα και ούτε η αποβολή του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 67’ δεν τους «ζόρισε», με την Σαμπντόρια να πετυχαίνει το γκολ της τιμής στο 89’ με τον Γκαμπιαντίνι για το τελικό 3-1.