Βέλγιο

Πήρε προβάδισμα για το Conference η Γάνδη, μένει στην κατηγορία η Σερένγκ

Η Γάνδη πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Σαρλερουά, επικρατώντας με 3-1 και πάτησε κορυφή στον όμιλο για το Conference League. Έσωσε την κατηγορία η Σερένγκ.

Με 3-1 επικράτησε η Γάνδη απέναντι στην Σαρλερουά, ενώ με αυτόν τον τρόπο πήρε την 1η θέση της βαθμολογίας, για το γκρουπ που δίνει το εισιτήριο για το Conference League.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Ζοργκάνε, να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 45ο λεπτό του αγώνα για το 1-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, με τον Ντάρκο Λέμαϊτς να ισοφαρίζει στο 54’. Στο 61ο λεπτό ο ίδιος παίκτης, πέτυχε το δεύτερο τέρμα για την Γάνδη, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Νγκαντέ ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του.

Στο παιχνίδι που αφορούσε την παραμονή στην κατηγορία, η Σεράινγκ φιλοξένησε την Μόλενμπεεκ στον δεύτερο αγώνα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Την παραμονή εν τέλη κέρδισαν οι γηπεδούχοι μετά από το 1-0 του πρώτου αγώνα.