Ιταλία

Έβαλε φρένο και στη Νάπολι η Σασουόλο του Κυριακόπουλου!

Λίγες ημέρες μετά το διπλό στο «Σαν Σίρο» επί της Μίλαν, η Σασουόλο του Κυριακόπουλου (που είχε ασίστ) φρέναρε και τη Νάπολι (2-2). Στον… πόντο από την κορυφή η Μίλαν μετά το 3-0 στη Γένοβα.

Η φοβερή και τρομερή Σασουόλο έβαλε… φρένο και στη Νάπολι! Λίγες ημέρες μετά τη νίκη στο «Σαν Σίρο» επί της Μίλαν (1-3), η ομάδα του Αλέσιο Ντιονίσι ήρθε 2-2 με αυτή του Λουτσιάνο Σπαλέτι με φοβερή αντεπίθεση στο φινάλε.

Μάλιστα, οι «παρτενοπέι» βρίσκονταν πισω στο σκορ με 2-0, αλλά έκαναν το come-back και βρήκαν και γκολ με τον Ντεφρέλ στο 90’+3’ για το 3-2 αλλά δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ, σώζοντας ουσιαστικά τη Νάπολι από μέγα κάζο.

Πλέον, μετά την απώλειά της η Νάπολι βλέπει τη Μίλαν, που πέρασε αέρα από την έδρα της Τζένοα (0-3) να έχει έναν βαθμό λιγότερο και η Ίντερ να βρίσκεται στο -2.

Στο «Mapei», το πρώτο μέρος είχε καλό ρυθμό αλλά το καθαρό μυαλό έλειπε στις δύο ομάδες που δεν μπορούσαν να βρουν το γκολ. Παρόλα αυτά, η Νάπολι μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και με πρωταγωνιστή τον Ζιελίνσκι έγειρε υπέρ της την πλάστιγγα. Ο Πολωνός μοίρασε το 1-0 στον Φαμπιάν Ρουίθ στο 51’ και έφτιαξε και το 2-0 του Μέρτενς εννιά λεπτά αργότερα. Ο Σκαμάκα από ασίστ του Κυριακόπουλου μείωσε στο 71’, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν την πίεσή τους, η οποία καρποφόρησε αφού ο Φεράρι στο 90’ το έφερε στα ίσα. Μάλιστα, ο Ντεφρέλ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων τα έφερε όλα… τούμπα, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε τελικά για επιθετικό φάουλ με το 2-2 να παραμένει ως το φινάλε.

Η Μίλαν από τη μεριά της, επικράτησε 3-0 της Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις» και μείωσε στον βαθμό τη διαφορά της από την κορυφή. O Iμπραΐμοβιτς με ωραία εκτέλεση φάουλ στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους «ροσονέρι», με τον Τζούνιορ Μεσίας να παίρνει τη σκυτάλη και με «ντοπιέτα» (45', 61') να διαμορφώνει το τελικό σκορ.