Βέλγιο

Βαθμολογική απώλεια για Μπριζ, σημαντικές νίκες για Μαλίν και Βέστερλο

Η Μπριζ απώλεσε δύο βαθμούς στην έδρα της Σεν Σιλουάζ, σε μια ημέρα όπου όλοι οι γηπεδούχοι δέχθηκαν κόκκινη κάρτα.

Στην ισοπαλία έμειναν Σεν Σιλουάζ και Κλαμπ Μπριζ στην έδρα της πρώτης με 2-2, με τη δεύτερη να χάνει την ευκαιρία να πλησιάσει την πρωτοπόρο Γκενκ, η οποία βρίσκεται στην κορυφή με 34 βαθμούς σε 13 αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης με σκόρερ τον Σκοβ Όλσεν. Στο 14ο λεπτό Αντινγκρά αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για την Σεν Σιλουάζ, με τη Μπριζ να το εκμεταλλεύεται άμεσα και να βρίσκει δίχτυα δύο λεπτά αργότερα με τον Βανάκεν. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, μειώνοντας αρχικά με τον Μπουρζ στο 32', με τον Νιούκουπ να σώζει τον βαθμό για δευτεραθλητές Βελγίου στο 80ο λεπτό. Οι πρωταθλητές έμειναν στο -5 από την κορυφή, έχοντας και ένα παιχνίδι περισσότερο από τη Γκενκ.

Η Βέστερλο επιβλήθηκε με 2-0 στην έδρα της Κορτράικ. Στο 26ο λεπτό ο Γκέιγ πήρε νωρίτερα την άγουσα για τα αποδυτήρια, παίρνοντας κόκκινη κάρτα, με τους Μάντσεν στο 48' και Ντόργκελες στο 82' να δίνουν τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Σιντ Τροτίντεν και Λέουβεν έμειναν ισόπαλες χωρίς σκορ, σε μια αναμέτρηση χωρίς πολλές ευκαιρίες. Να σημειωθεί πως για τη γηπεδούχο ομάδα ο Αλ Ντουαχίλ είδε την κόκκινη κάρτα στο 66ο λεπτό.

Η Μαλίν επικράτησε 2-1 της Έουπεν, με τους φιλοξενούμενους να αιφνιδιάζουν στο 16' με τον Εντρί, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και πήραν το πολυπόθητο τρίποντο τους Ντα Κρουζ στο 21' και Ενγκόι στο 76'.