Βέλγιο

«Σώθηκε» στα πέναλτι η Αντερλεχτ

Έστω και στα πέναλτι, η Αντερλεχτ νίκησε στην έδρα της Σερένγκ 4-3 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του βελγικού Κυπέλλου.

Η Αντερλεχτ νίκησε 4-3 στα πέναλτι (κ.α, παρατ. 3-3) στην έδρα της Σερένγκ για τους «16» του βελγικού Κυπέλλου και προκρίθηκε με περιπετειώδη τρόπο στα προημιτελικά της διοργάνωσης, διεκδικώντας ακόμα την τετράδα της Jupiler League και τη διάκριση στον δεύτερο τη τάξει εγχώριο θεσμό.

Σε ένα πραγματικό «θρίλερ», οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με το πέναλτι του Μαζίζ στο 10’ και το γκολ του Μικαουτάτζε στο 18’, για να ισοφαρίσουν οι «αντερλεχτουά» στο πρώτο ημίχρονο με τον Κουάμε στο 38’ και 41’.

Στην επανάληψη, το πέναλτι του Ραφαέλοφ έφερε το 2-3 στο 50’ για να ισοφαρίσει ο Μικαουτάτζε στο 60’.