Βέλγιο

Πήρε το ντέρμπι και «φουλάρει για τίτλο η Κλαμπ Μπριζ

Με ανατροπή, η Κλαμπ Μπριζ νίκησε στην έδρα της Σερκλ 2-1 στο τοπικό ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Jupiler League και ξέφυγε ξανά με +12 στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Κλαμπ Μπριζ νίκησε 2-1 με ανατροπή στην έδρα της «άσπονδης» συμπολίτισσας, Σερκλ Μπριζ, στο τοπικό ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Jupiler League και ξέφυγε με +12 στην κορυφή από τη δεύτερη Γκενκ, κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρωτιά στην κανονική περίοδο και την κατάκτηση και του φετινού τίτλου και αφήνοντας προτελευταία τη γηπεδούχο να παλεύει για την αποφυγή των δύο τελευταίων θέσεων.

Η Σερκλ αιφνιδίασε και προηγήθηκε με τον Μουσάμπα στο 28’, όμως οι «μπριζουά» ισοφάρισαν με τον Μεσέλ στο 37’. Στην επανάληψη, κυριάρχησαν και με το πλασέ του Λανγκ στο 58’ σε κενή εστία πήραν τη νίκη, ενώ είδαν να τους ακυρώνεται και ένα τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις.