Πορτογαλία

Καθάρισε από ημίχρονο η Σπόρτινγκ του Αλεξανδρόπουλου

Επιστροφή στις νίκες για τη Σπόρτινγκ που επιβλήθηκε 3-1 της Ζιλ Βισέντε στο «Ζοσέ Αλβαλάδε».

Επιστροφή στις νίκες για τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας! Η ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ καθάρισε από ημίχρονο την Ζιλ Βισέντε (σσ. 2-0), επικρατώντας τελικά με 3-1 και επέστρεψε στα τρίποντα μετά την ήττα από την Μποαβίστα την περασμένη αγωνιστική. Αλλαγή στο τελευταίο εικοσάλεπτο μπήκε ο Αλεξανδρόπουλος, παίζοντας από το 72ο λεπτό και έπειτα.

Εκρηκτικό ξεκίνημα της Σπόρτινγκ στο ματς. Βρήκε γκολ στο 11’ με τον Παουλίνιο αλλά δεν μέτρησε εν τέλει για οφσάιντ, ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα σκόραρε εκ νέου με το τέρμα τελικά να… μετρά, έχοντας τον Μορίτα για σκόρερ.

Έξι λεπτά αργότερα, ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο Πέδρο Γκονσάλβες βρήκε δίχτυα για το 2-0 στο 22’, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Το σκορ έμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου, με τον Τρινκάο να σκοράρει στο 63’ αλλά το τέρμα του να μην μετρά ξανά για οφσάιντ και στα… καπάκια να αποχωρεί για να μπει ο Έντουαρντς. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 72’ ο Αλεξανδρόπουλος πήρε τη θέση του Ουγκάρτε για να γράψει την τρίτη του εμφάνιση στο πρωτάθλημα και πέμπτη συνολικά με τα «λιοντάρια».

O Ροσίνια από ασίστ του Εσγκάιο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 83ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ναβάρο για το τελικό 3-1.