Γερμανία

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στη Στουτγκάρδη!

Πρώτη νίκη της Στουτγκάρδης ύστερα από τρεις αγωνιστικές, με την ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου να κερδίζει 2-0 εντός έδρας τη Μάιντς.

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στη Στουτγκάρδη! Την Παρασκευή (29/1) η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου, η οποία προερχόταν από τρία παιχνίδια χωρίς νίκη, επικράτησε 2-0 υποδεχόμενη τη Μάιντς στη «Mercedes-Benz Arena», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Ένα αποτέλεσμα, το οποίο την ανέβασε στους 25 βαθμούς και τη 10η θέση. Την ώρα που η Μάιντς παρέμεινε στους δέκα, ούσα προτελευταία στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, μπαίνοντας μάλιστα με αρκετή ένταση στις μονομαχίες τους. Παρόλα αυτά, η πλειονότητα των αξιοσημείωτων ευκαιριών άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βέβαια δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν.

Κάτι που πλήρωσαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός, μπήκε φορτσάτη και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 55’ με την καρφωτή κεφαλιά του Σάσα Κάλαϊτζιτς, ύστερα από εξαιρετική σέντρα στου Μπόρνα Σόσα. Ένα τέρμα που έδωσε κι άλλο ρυθμό στο ματς, με αμφότερες τις ομάδες να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Εντέλει, εκείνη που το κατάφερε ήταν η Στουτγκάρδη στο 72’ με την γκολάρα του Γουαμανγκιτουκά, ο οποίος άρχισε κούρσα πίσω από τη σέντρα, κουβάλησε την μπάλα και ολοκλήρωσε τη φάση με πολύ ωραίο τελείωμα. Με το σκορ να μένει στο 2-0 μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.