Γαλλία

Τσίμπησε βαθμό στο Στρασβούργο η Ναντ, βαριά εντός έδρας από την Τρουά για τη Μονακό

Η Ναντ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο Στρασβούργο ισοφαρίζοντας στο τέλος σε 1-1, την ώρα που η Μονακό έχανε 4-2 από την Τρουά στο Πριγκιπάτο.

Απέφυγε την ήττα στο Στρασβούργο η Ναντ, που ισοφάρισε σε 1-1 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και πήρε τον δεύτερο εκτός έδρας βαθμό της στην εφετινή Ligue 1.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα του Europa League είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί αλλά μία φοβερή κεφαλιά του Ντιαλό στο 28’ την έβαλε πίσω στο σκορ.

Τα «καναρίνια» κατάφεραν τελικά να γλιτώσουν την ήττα με ωραίο σουτ του Μοχάμεντ στο 85ο λεπτό, με τον Αιγύπτιο επιθετικό να σκοράρει ξανά μετά το 3-1 επί της Τουλούζ.

Η ενδεκάδα του Αντρέ Κομπουαρέ: Λαφόντ, Κορσιά (61’ Φάμπιο), Καστελέτο, Παλουά, Απία (79’ Κοκό), Ζιρότο (79’ Ντουσέ), Μουτουσαμί, Γκεσάν, Μπλαζ, Μπαμπά (61’ Ασί), Μοχάμεντ.

Στο Μονακό, η τοπική ομάδα υπέστη βαριά, απροσδόκητη ήττα, 4-2, από την Τρουά και έμεινε για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη.

Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν με τον Μαριπάν στο 10’, όμως ένα πέναλτι του Ταρντιέ (22’) και ένα γκολ του Οντομπέρ (45+3’) ανέτρεψαν τα δεδομένα – με τους γηπεδούχους να μένουν και με δέκα στο 44’ λόγω αποβολής του σκόρερ τους.

Ο Μαμά Μπαλντέ έκανε το 3-1 στο 48’, με τη Μονακό να μειώνει με τον Φοφανά στο 63’ αλλά να δέχεται τη... χαριστική βολέ από τον Σαλμιέ στο 78ο λεπτό.

Στην κορυφή ανέβηκε η Λιόν, που επιβλήθηκε 2-1 (29’ Τετέ, 72’ Τοκό-Εκαμπί – 80’ Οτρέτ) της Οσέρ εντός έδρας, ενώ υψηλά παραμένει και η Μονπελιέ μετά το 2-0 (28’ Νορντέν, 77’ Ουαχί) ενάντια στην Αζαξιό.

Τέλος, σε ένα χορταστικό ματς, η Ρεμς επικράτησε 4-2 (23’ Μουνέτσι, 45’ Ίτο, 70’ πέν. Μπαλούγκουν, 90’ Φλιπς – 59’ πέν. Μπουφάλ, 67’ Ουνού) της Ανζέ εκτός έδρας.