Βέλγιο

Συνέρχεται η Άντερλεχτ

Η Άντερλεχτ επικράτησε δύσκολα 1-0 της ουραγού Έουπεν, επέστρεψε στις νίκες και στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Μεγάλο εκτός έδρας τρίποντο για την Οστάνδη μέσα στην έδρα της Μπέβερεν!

Σημάδια... ζωής έδειξε η Άντερλεχτ!

Η ομάδα του Βανεσμπρουκ χρειάστηκε ένα τέρμα του Φρανσίς Αμούζου στο 25ο λεπτό ώστε να κάμψει την αντίσταση της ουραγού της βαθμολογίας Έουπεν με 1-0 και να επιστρέψει στα τρίποντα μετά από δύο σερί ήττες.

Βαθιά ανάσα και για την Οστάνδη, η οποία πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Μπέβερεν με 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Μουσονά, μετά από τραγικό λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, με τον Μπαντά στο 52’ να δίνει στην ομάδα του αέρα δύο τερμάτων. Ο Τελίν με πέναλτι στο 72’ μείωσε προσωρινά και έδωσε ελπίδες στους φίλους των γηπεδούχων αλλά η Οστάνδη πέτυχε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Γκάνο, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.