«Κάλπασε» για Ευρώπη

Την νίκη που της επέτρεψε να τσεκάρει το εισιτήριο της εισόδου στην Ευρώπη πήρε η ΑΕΛ στο Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς. Η Λάρισα νίκησε τον Λεβαδειακό 1-0 και είναι αυτή που τελικά κατέκτησε την πέμπτη προνομιούχο θέση που οδηγεί στα play-off του πρωταθλήματος και παράλληλα στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της επόμενης σεζόν. «Χρυσός» σκόρερ των «βυσσινί» ο Μετίν (12’) έπειτα από προσπάθεια του Βενετίδη. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες, λόγω της αποβολής στην ίδια φάση των Κιάσσου και Κόλτζου, ενώ και η Λάρισα τελείωσε το παιχνίδι ελλιπής, με τον Φωτάκη να δέχεται στις καθυστερήσεις δυο απανωτές κίτρινες κάρτες και να χάνει έτσι το εναρκτήριο παιχνίδι των play-off.

To παιχνίδι δεν μπορούσε να ξεκινήσει ιδανικότερα για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη κυνήγησε από την αρχή το γκολ, με την πρώτη προειδοποιητική βολή να έρχεται διά ποδός Σαρμιέντο. Ο Αργεντινός στο 8’ δέχτηκε την τελική πάσα στην μεγάλη περιοχή του Λεβαδειακού από τον Ζουράφσκι, δοκίμασε το σουτ και είδε τη μπάλα να χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Καρακώστα και στη συνέχεια να φεύγει μακριά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν στην μεγάλη αυτή ευκαιρία της Λάρισας, όμως το σουτ του Λέχτινεν έπειτα από ατομική προσπάθεια κατέληξε αρκετά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μέχρι που στο 12ο λεπτό, στη δεύτερη μόλις ευκαιρία της Λάρισας στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν αυτό που πριν λίγα λεπτά τους στέρησε το δοκάρι. Ο Βενετίδης πραγματοποίησε μια από τις γνωστές κούρσες του από αριστερά, έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας, όπου και βρισκόταν ο Μετίν, με τον τελευταίο να πιάνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, κάνοντας έτσι το πρώτο τσεκ του εισιτηρίου για τα play-off. Μετά το γκολ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις επόμενες υποψίες φάσεων να παρατηρούνται μετά το 30’. Συγκεκριμένα, στο 31’ ο Κιάσσος έπιασε την κεφαλιά έπειτα από την πολύ καλή σέντρα του Λεονάρντο, όμως είδε τον Κοτσόλη να μπλοκάρει ενστικτωδώς, και ένα λεπτό αργότερα ήταν σειρά της Λάρισας να απειλήσει, με το πλασέ του Φωτάκη να διώχνει επιτυχημένα ο Μουλόπουλος. Τα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα δεν επεφύλασσαν άλλες συγκινήσεις, με τους «βυσσινί» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την ψυχολογία στα ύψη.

Όσο δυνατό ήταν το ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, άλλο τόσο αναιμικό ήταν το δεύτερο. Πέρασαν 10 λεπτά για να παρατηρηθεί η πρώτη –ας το πούμε- φάση, με τον Κυριακίδη να δοκιμάζει το μακρινό σουτ και τον Καρακώστα να μην ανησυχεί ιδιαίτερα. Οι δυο ομάδες φαίνονταν ικανοποιημένες με το αποτέλεσμα, που είχε ως συνέπεια η πρώτη σοβαρή ευκαιρία να σημειωθεί στο 72ο λεπτό. Σε εκείνο το λεπτό, η ΑΕΛ αναπτύχθηκε πολύ ωραία, με τον Μετίν να είναι ο τελικός αποδέκτης και να δοκιμάζει το μακρινό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα μόλις άουτ. Ο Τούρκος, αφού δεν κατάφερε να σκοράρει, δοκίμασε λίγα λεπτά μετά να δημιουργήσει ένα γκολ. Η εκτέλεση του κόρνερ από τον αριστεροπόδαρο μέσο βρήκε τον Άαραμπ στην μεγάλη περιοχή, την κεφαλιά του όμως απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καρακώστας, με τη βοήθεια και του οριζόντιου δοκαριού. Μοναδική απειλή για την ομάδα της Λάρισας αποτέλεσε η εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο στο 84’, με τον «σπεσιαλίστα» στα στημένα του Λεβαδειακού να μην μπορεί να βρει τον στόχο. Το ματς τελείωσε με αποβολές, καθώς τόσο οι Κόλτζος και Κιάσσος από πλευράς γηπεδούχων όσο και ο Φωτάκης από πλευράς φιλοξενούμενων πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια νωρίτερα από τους συμπαίκτες τους.