ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΑΕΚ 0-1

Φανερά ανέτοιμη η ΑΕΚ, νίκησε χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοσή της τον Πανιώνιο με 1-0 στη Νέα Σμύρνη. Το γκολ της νίκης πέτυχε στο 42’ με κεφαλιά ο Τζεμπούρ, κορυφαίος του γηπέδου ο Μαντούκα. Καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά αναποτελεσματικοί οι «κυανέρυθροι», καθώς ο Σάχα με τις επεμβάσεις του διαφύλαξε το μηδέν για την «Ένωση», που παρουσίασε προβλήματα στην κυκλοφορία και κενά στην άμυνα. Έπεσε ο ρυθμός από τις πολλές αλλαγές στην επανάληψη. Αποχώρησε με θλάση στο δικέφαλο ο Καφές.

Το φιλμ του του αγώνα:

90+2 Λήξη του αγώνα.

90' Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Ταχτσίδη, η μπάλα περνά λίγο άουτ.

89' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μανωλάς αντί του Κυργιάκου.

85' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γεωργέας στη θέση του Κουτρομάνου.

83' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκέντσογλου αντί του Μαντούκα.

79' Αλλαγή για τον Πανιώνιο, ο Τζαβέλλας αντί του Κοντοχρήστου.

76' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Μαντούκα από αριστερά, ο Μπερνς με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπέλιτς.

76' Αναγκαστική αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Κουμόρτζι αποχωρεί με διάστρεμμα, στη θέση του ο Γουνδουλάκης.

74' Έβδομη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ζεράλντο στη θέση του Μαϊστόροβιτς.

73' Πολύ όμορφη συνεργασία από πλευράς ΑΕΚ. Ο Μαντούκα με όμορφη πάσα τροφοδοτεί τον Μπερνς και εκείνος γυρίζει στον Βραζιλιάνο, το σουτ του οποίου αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπέλιτς.

70' Άναψαν τα αίματα μετά από μία κόντρα μεταξύ Μαϊστόροβιτς και Σίμωση.

68' Έκτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τζεμπούρ δίνει τη θέση του στον Ταχτσίδη.

67' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο, στη θέση του Μπάλαμπαν ο Σίμωσης.

66' Πέμπτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Καράμπελα ο Ντιούφ.

62' Τέταρτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιαχάγια στη θέση του Μάκου, που αποδοκιμάζεται.

59' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπερνς στη θέση του Παυλή.

55' Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Αναστασόπουλος στη θέση του Σκούφαλη.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους. Μία αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Χουανφράν αντί του Ιορντάκε, καμία για τον Πανιώνιο.

45+1 Λήξη του πρώτου μέρους

43' Κίτρινη κάρτα στον Καράμπελα, επειδή βγήκε πιο νωρίς από το τείχος σε εκτέλεση φάουλ.

42' ΓΚΟΛ! Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ. Πολύ όμορφη αντεπίθεση από την ΑΕΚ, με τον Παυλή να παίρνει μία κόντρα και να σεντράρει από δεξιά στην καρδιά της άμυνας, όπου ο Τζεμπούρ με κεφαλιά σκοράρει.

41' Κούρσα του Κυργιάκου κατά μέτωπο και σουτ περίπου 15 μέτρα έξω από την περιοχή του Πανιωνίου, αλλά ο Μπέλιτς μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

39' Καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο, αλλά ο Σάχα αποκρούει το σουτ που κάνει ο Μπάλαμπαν από πλάγια θέση, έπειτα από σέντρα του Σκούφαλη και ολιγωρία του Κουτρομάνου.

31' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μαντούκα κάνει κακό κοντρόλ και βγαίνει πλάγια, αλλά φέρνει την μπάλα στο δεξί και το αδύναμο σουτ του μπλοκάρει ο Μπέλιτς.

30' Ανώτερος ο Πανιώνιος σε αυτό το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης.

25' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ενσαλίβα στη θέση του Καφέ.

22' Ατυχία για την ΑΕΚ. Ο Παντελής Καφές στην προσπάθειά του να κάνει μία πάσα, ένιωσε ένα σφίξιμο στον αριστερό μηρό και θα αντικατασταθεί. Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για θλάση στο δικέφαλο.

19' Σέντρα του Μανιάτη από δεξιά, ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΚ, αλλά ο Σάχα διώχνει με το ένα χέρι προτού απειληθεί περισσότερο η εστία του.

14' Καταπληκτική ατομική ενέργεια από τον Κουμόρτζι, αλλά ο Σάχα αποκρούει εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του μέσου του Πανιωνίου.

11' Πολλά τα λάθη και από τις δύο ομάδες, που τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά του αγώνα δείχνουν ανέτοιμες.

4' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για την ΑΕΚ. Σέντρα του Μαντούκα από δεξιά (με το αριστερό), κεφαλιά του αμαρκάριστου Παυλή, αλλά μπλοκάρει ο Μπέλιτς.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα ο Πανιώνιος. Η ομάδα της ΑΕΚ φορά τις γκρίζες εμφανίσεις, που έχει χρησιμοποιήσει στα μέχρι τώρα φιλικά.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανιώνιος (Εμίλιο Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Ουέλινγκτον, Όμο, Σιόβας, Κουμόρτζι, Νικολάου, Σκούφαλης, Κοντοχρήστος, Ριέρα, Μπάλαμπαν.

Αναπληρωματικοί: Ανδριόλας, Λάτκα, Σίμωσης, Γουνδουλάκης, Αναστασόπουλος, Κοντοές, Τζαβέλλας.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Κουτρομάνος, Καράμπελας, Μαϊστόπροβιτς, Κυργιάκος, Καφές, Μάκος, Μαντούκα, Ιορντάκε, Τζεμπούρ, Παυλής.

Αναπληρωματικοί: Αραμπατζής, Ζεράλντο, Χουανφράν, Ενσαλίβα, Μπερνς, Μανωλάς, Γιαχάγια, Γεωργέας, Ταχτσίδης, Ντιούφ, Γκέντσογλου

Διαιτητής: Κώστας Παπασταμάτης (συνδέσμου Αθηνών)