ΑΕΚ: Ο 16ος Λόπες και το αρνητικό ρεκόρ που μεγαλώνει

Ο Έλντερ Λόπες έγινε ο 16ος διαφορετικός παίκτης της ΑΕΚ που σκοράρει φέτος στο πρωτάθλημα.

Αξιοσημείωτο πλουραλισμό παρουσιάζει την τρέχουσα περίοδο η ΑΕΚ. Ο Έλντερ Λόπες, που πέτυχε το καθοριστικό γκολ στη χθεσινή νίκη επί του Αστέρα (3-1), έγινε ο 16ος διαφορετικός παίκτης που σκοράρει για την «Ένωση».

Τα κιτρινόμαυρα γκολ στην Super League έχουν πετύχει οι Ανσαριφάρντ (10), Ολιβέιρα (5), Γκαρσία (4), Γαλανόπουλος (4), Σιμάνσκι (3), Σάκχοφ (3), Σιμόες (2), Τάνκοβιτς (2), Αλμπάνης (2), Νεντελτσιάρου (1), Κρίστισιτς (1), Μάνταλος (1), Μαχαίρας (1), Λόπες (1) και οι Λιβάγια (3) και Ενομπακάρε (1) που έχουν αποχωρήσει.

Πάντως την ίδια στιγμή η ΑΕΚ συνεχίζει να διευρύνει το αρνητικό ρεκόρ σε παθητικό εντός έδρας. Με το χθεσινό έφτασε τα 21 σε βάρος της σε 15 ματς την τρέχουσα περίοδο έχοντας ήδη ξεπεράσει (μετά το 1-5 από τον Ολυμπιακό) ακόμη και την… επίδοση των 17 γκολ που είχε δεχτεί τη σεζόν του υποβιβασμού (2012/13), στον ίδιο αριθμό αγώνων.