Τρομερές επιδόσεις Μπρινιόλι με Παναθηναϊκό: Στο 62% των αγώνων δεν δέχεται γκολ!

Ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι είναι ο φύλακας-άγγελος του Παναθηναϊκού. Το λένε και οι αριθμοί.

Ο Παναθηναϊκός έχει τον πρώτο λόγο για να κατακτήσει το πρωτάθλημα και μεγάλη συμβολή σε αυτή την πορεία έχει ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι.

Μετά και το 0-0 απέναντι στην ΑΕΚ την Κυριακή, ο Ιταλός γκολκίπερ έφτασε τα 39 ματς στα οποία δεν έχει δεχτεί γκολ σε συνολικά 63 εμφανίσεις με το «τριφύλλι». Μιλάμε για ποσοστό 61,9%! Μάλιστα, η εστία του στο διάστημα αυτό έχει παραβιαστεί μόλις 35 φορές!

Ο 31χρονος άσος είχε 32 clean sheets σε 106 εμφανίσεις με την Τερνάνα δεχόμενος συνολικά 114 γκολ, ενώ σε 73 ματς με την Έμπολι είχε αντίστοιχα 20 ματς χωρίς γκολ και 80 παθητικό.

Η φετινή σεζόν είναι με διαφορά η καλύτερη στην καριέρα του Μπρινιόλι. Σε 32 εμφανίσεις στο πρωτάθλημα (έχει απουσιάσει μόνο από ένα παιχνίδι, κόντρα στον Άρη στη Θεσσαλονίκη για την κανονική περίοδο) μετρά 21 clean sheets, τα 16 στην κανονική περίοδο και τα πέντε στα έξι ματς που έχουν γίνει στα playoffs.

Ο Μπρινιόλι είχε καταγράψει άλλες τρεις φορές στο παρελθόν διψήφιο αριθμό clean sheets σε μια σεζόν: τις δύο με την Τερνάνα, το 2012/13 με 10 φορές σε 28 αγώνες και το 2014/15 με 15 φορές σε 38 αναμετρήσεις, αλλά και με μία με την Έμπολι την σεζόν 2020/21, με 12 φορές σε 32 παιχνίδια. Σε καμία όμως περίοδο δεν πλησίασε τα φετινά στατιστικά του...

Με τον Ιταλό, αλλά και με τη βοήθεια του Γιούρι Λοντίγκιν σε έναν αγώνα, ο Παναθηναϊκός γράφει ιστορικές αμυντικές επιδόσεις φέτος. Έχει δεχτεί μόλις 13 γκολ σε 33 αγώνες της Stoiximan Super League και απειλεί ευθέως το ρεκόρ της σεζόν 1983/84, όταν είχε παθητικό μόλις 14 γκολ αλλά σε πρωτάθλημα 30 αγωνιστικών.

Μάλιστα, αν το πρωτάθλημα κριθεί στην ισοβαθμία, το πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία που είχε αποκρούσει ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι στο 100ο λεπτό του ντέρμπι με την ΑΕΚ στην Opap Arena στις 8 Ιανουαρίου, θα είναι η φάση που θα έχει κρίνει τον τίτλο!