Ολυμπιακός: Παραμένει χωρίς νίκη σε ντέρμπι-Οι συγκρίσεις με την τελευταία 5ετία

Ο Ολυμπιακός έχει 0/4 ντέρμπι φέτος στην Stoiximan Super League. Κινδυνεύει με αρνητικό ρεκόρ τα τελευταία χρόνια.

Ο Ολυμπιακός πληρώνει ακριβά το γεγονός ότι δεν έχει κερδίσει κανένα ντέρμπι τη φετινή περίοδο στην Stoiximan Super League. Μετά το χθεσινό 0-0 στην Τούμπα, οι Πειραιώτες έχουν τρεις ισοπαλίες και μία ήττα στα τέσσερα ντέρμπι που έχουν δώσει, ενώ εκκρεμούν οι αγώνες τους με τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης» και την ΑΕΚ στην Opap Arena.

Τα αποτελέσματά του στα ντέρμπι:
Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2
Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1
Ολυμπιακός-ΑΕΚ 0-0
ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 0-0

Για να βρούμε την τελευταία νίκη του Ολυμπιακού σε ντέρμπι στην κανονική περίοδο πρωταθλήματος, πρέπει να γυρίσουμε περίπου έναν χρόνο πίσω: Στις 13 Φεβρουαρίου του 2022, όταν είχαν επικρατήσει 1-0 της ΑΕΚ στο Φάληρο για την 23η αγωνιστική, με γκολ του Γιαν Εμβιλά στο 84’.

Οι συγκρίσεις με το πρόσφατο παρελθόν, ειδικότερα την τελευταία πενταετία, είναι ενδεικτικές. Ο Ολυμπιακός πέρσι (2021/22) στα έξι ντέρμπι της κανονικής περιόδου με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό είχε τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες (12 βαθμούς), το 2020/21 τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα (11 βαθμούς), το 2019/20 τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες (12 βαθμούς), ενώ ακόμη και στις προηγούμενες σεζόν που έχασε το πρωτάθλημα, το 2018 από την ΑΕΚ και το 2019 από τον ΠΑΟΚ, είχε 7 βαθμούς (2-1-3) και 8 βαθμούς (2-2-2) αντίστοιχα.