«Ισοφάρισε» τον κακό εαυτό του ο Παναθηναϊκός

Άλλη μία ήττα μακριά από τη Λεωφόρο γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Το χειρότερο ξεκίνημα σε εκτός έδρας παιχνίδι στο πρωτάθλημα πραγματοποιεί ο Παναθηναϊκός.

Η τελευταία φορά που το «τριφύλλι» είχε τρεις ήττες και μία ισοπαλία στην Α’ Εθνική / Σούπερ Λίγκα ήταν τη σεζόν 1989/90.

Τότε οι «πράσινοι» είχαν ξεκινήσει με ήττες από τον Ολυμπιακό Βόλου και την ΑΕΛ (και οι δύο με 2-1), ακολούθησε το 0-0 με τον Ηρακλή και μετά νέα ήττα από τον ΠΑΟΚ (1-0).

Ακόμα και την αγωνιστική περίοδο 2017/18, όταν ο Παναθηναϊκός κέρδισε μακριά από τη Λεωφόρο μετά από 11 αγώνες, το «τριφύλλι» είχε στις τέσσερις πρώτες εξόδους του δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν απέφυγε την κατάρριψη του αρνητικού ρεκόρ του πιο αργοπορημένου εκτός έδρας γκολ σε μία σεζόν. Χρειάστηκε να περάσουν 300 λεπτά, μέχρι ο Καρλίτος να ανοίξει το σκορ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Το 1987/88, η μοναδική προηγούμενη περίοδος, που οι «πράσινοι» είχαν μείνει χωρίς γκολ στα τρία πρώτα εκτός έδρας ματς, το πρώτο γκολ είχε μπει στο 13’ του τέταρτου αγώνα (σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό).