Ιταλία

Τσίμπησε βαθμό στο Τορίνο με μεγάλο come-back η Έμπολι!

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο τέταρτο, η Έμπολι εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην έδρα της Τορίνο.

Ακόμη έναν βαθμό στο… σακούλι της σωτηρίας πρόσθεσε η Έμπολι! Η ομάδα του Αουρέλιο Αντρεατσόλι έμεινε όρθια στο Τορίνο κόντρα στην «γκρανάτα» (2-2) και συνεχίζει να ξεμακραίνει τη διαφορά της από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, πάντως, για την Τορίνο η οποία προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο τέταρτο με τα τέρματα των Πομπεγκά (10’) και Πιάτσα (15’). Ωστόσο, μια ανοησία του Σίνγκο στο 32’ άφησε τους γηπεδούχους με ποδοσφαιριστή λιγότερο, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Έμπολι και μείωσε δύο λεπτά αργότερα με τον Ρομανιόλι.

Στο 72ο λεπτό δε, οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» ξανά με υπέροχη κεφαλιά του Λα Μαντία μετά από σέντρα του Λουπέρτο για να διαμορφώσει το τελικό 2-2 που ανέβασε την Έμπολι στους 20 βαθμούς και την Τορίνο στους 18.