Αγγλία

Έκανε... σεφτέ ο Μπέιλ και λύτρωσε την Τότεναμ!

Με κεφαλιά του Μπέιλ στο 73’, η Τότεναμ έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Μπράιτον (2-1 εντός) και διεύρυνε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα (4-2-0).

Με τον Γκάρεθ Μπέιλ να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα μετά από 7 χρόνια και 166 ημέρες στην Πρέμιερ Λιγκ, η Τότεναμ επικράτησε 2-1 της Μπράιτον στο Λονδίνο κι άφησε πίσω της την οδυνηρή ήττα από την Αντβέρπ στο Γιουρόπα Λιγκ.

Παράλληλα, η ομάδα του Μουρίνιο συμπλήρωσε 6 αγώνες πρωταθλήματος δίχως ήττα (4-2-0) και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Επιπροσθέτως, συνέχισε την εξαιρετική παράδοση που έχει με τους «γλάρους», από τους οποίους έχει να χάσει εντός έδρας εδώ και 39 χρόνια!

Από την άλλη, η ομάδα του Γκρέιαμ παρέμεινε δίχως νίκη για 5η σερί αγωνιστική (0-2-3), ενώ ο 45χρονος τεχνικός είδε τον νεοφερμένο Ντάνι Γουέλμπεκ να κάνει ντεμπούτο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν... φουριόζοι το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ευτύχησαν δε, να προηγηθούν νωρίς (13’), με τον Κέιν να κερδίζει και να εκτελεί εύστοχα πέναλτι, το οποίο δόθηκε έπειτα από χρήση του VAR.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Μουρίνιο δεν εξαργύρωσε όπως έπρεπε το γρήγορο γκολ της κι έδωσε δικαιώματα στους φιλοξενούμενους, που διαμαρτυρήθηκαν για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 23’.

Η απάντηση της Μπράιτον ήρθε στο 56’, με τον Γκρος να στρώνει στον Λάμπτεϊ, ο οποίος εκτέλεσε τον Γιορίς για το 1-1, αν και στην αρχή της φάσης υπήρχε φάουλ στον Χόιμπιεργκ.

Το γκολ της ισοφάρισης μάλλον ξύπνησε τους Spurs, που κυνήγησαν άμεσα το 2-1. Μάλιστα, σε δύο περιπτώσεις (68’, 71’) το δοκάρι σταμάτησε τον Λαμέλα και τον Κέιν.

Η λύση για την Τότεναμ ήρθε από τον Μπέιλ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 70’ και με κεφαλιά 3 λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σάντσεθ για το 2-1.

Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του Ουαλού εξτρέμ μετά την επιστροφή του στην Τότεναμ, αλλά και το πρώτο του σε αγώνα πρωταθλήματος από τον Σεπτέμβριο του 2019!

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, αφού οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στους «γλάρους» να απειλήσουν ιδιαίτερα και κάπως έτσι το 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.