Βέλγιο

Τριάρα και... τρίτη η Αντβέρπ, ισόπαλο το ντέρμπι Άντερλεχτ-Σταντάρ

Η Αντβέρπ «καθάρισε» εύκολα απέναντι στη Σαρλερουά με 3-0 και ανέβηκε στην 3η θέση του βελγικού πρωταθλήματος, έχοντας και ματς λιγότερο από την Άντερλχετ που έμεινε στο 1-1 με τη Σταντάρ Λιέγης.

Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα και προηγούμενη με 2-0 από το… 14’, χάρη σε ισάριθμα γκολ του Φρέι, η Αντβέρπ κέρδισε με 3-0 την Σαρλερουά, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Jupiler League. Αποτέλεσμα το οποίο της επέτρεψε να προσπεράσει την Άντερλεχτ με έναν βαθμό και ενώ έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο!

Σε αυτό συνετέλεσε και η εντός έδρας ισοπαλία της δεύτερης με την Σταντάρ Λιέγης, στο ντέρμπι της εβδομάδας, με τους γηπεδούχους να προηγούνται λίγο μετά το ημίωρο, αλλά την ομάδα του Κώστα Λαϊφη -που ήταν βασικός και 90λεπτος- να «χτυπάει» τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη…

Η Γκενκ διέλυσε την ουραγό Μπέερσοτ με 4-1 έχοντας μάλιστα τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ και μπήκε σε θέση πλέι οφ, ούσα έβδομη πλέον και στο +4 από την Σερκλ Μπριζ. Η οποία με την σειρά της νίκησε με 2-0 εκτός έδρας την Έουπεν και την άφησε τρεις βαθμούς πίσω.