Αγγλία

Βαθμός και κορυφή με υπογραφή Μουρίνιο

Τσέλσι και Τότεναμ ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο ντέρμπι του Λονδίνου.

Ήταν ένα ντέρμπι, που σίγουρα θα ξεχαστεί γρήγορα. Τσέλσι και Τότεναμ ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ τακτικής, προσπαθώντας να αποφύγουν τα λάθη και περιμένοντας κυρίως να εκμεταλλευτούν το όποιο λάθος έκανε ο αντίπαλός τους. Αμφότερες ήταν προσεκτικές και μοιραία έλειψαν οι ευκαιρίες και το θέαμα. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ούτε μια τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο.

Κι αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς, ήταν ένα ματς με την υπογραφή του Ζοσέ Μουρίνιο. Ο Πορτογάλος προπονητής μπορεί να μην πήρε την εκδίκηση που ήθελε απέναντι στην παλιά του ομάδα, αλλά δεν δυσκολεύτηκε να φύγει και με τον βαθμό

Έτσι, μετά από αυτή την ισοπαλία, η Τότεναμ ανέβηκε ξανά στην κορυφή με 21 βαθμούς και συγκάτοικο τη Λίβερπουλ, ενώ η Τσέλσι έμεινε μόνη στην τρίτη θέση με 19.

Το ματς:

Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, η Τότεναμ είχε την πρώτη καλή στιγμή με ένα σουτ του Μπέργκουιν στο 10’. Ένα λεπτό αργότερα, η Τσέλσι σε μια υποδειγματική αντεπίθεση πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με τον Βέρνερ, το οποίο ακυρώθηκε, αφού ο Γερμανός ήταν οφσάιντ, έστω και οριακά. Από εκεί και πέρα, το απόλυτο μηδέν. Η μπάλα παιζόταν κυρίως στη μεσαία γραμμή, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να αναπτυχθεί σωστά και να δημιουργήσει καταστάσεις. Περισσότερο ήλπιζαν σε κάποιο λάθος του αντιπάλου, το οποίο δεν γινόταν.

Ίδια ήταν η εικόνα των δύο ομάδων και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Κάποια μακρινά σουτ των παικτών της Τσέλσι, πέρασαν εκτός εστίας της Τότεναμ, χωρίς να ανησυχήσουν κανέναν. Μετά το 60’ οι «μπλε» ήταν πολύ προσεκτικοί στις μεταβιβάσεις τους, αφού φοβόντουσαν τις αντεπιθέσεις των «σπερς», οι οποίοι από την πλευρά τους περίμεναν πίσω, όντας ευχαριστημένοι με το 0-0. Στο 82’ η Τσέλσι άγγιξε το γκολ με το σουτ του Μάουντ, αλλά ο Γιορίς έπεσε σωστά και απέκρουσε τη μπάλα. Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος κι έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.