Γενικά

Επική γκάφα του κίπερ της Παραγουάης: Το... έπνιξε από κόρνερ της Χιλής στις καθυστερήσεις!

Η Χιλή επικράτησε 3-2 της Παραγουάης σε ένα επεισοδιακό φιλικό, χάρη στο απίθανο αυτογκόλ του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων στις καθυστερήσεις του αγώνα!

Χιλή και Παραγουάητέθηκαν αντιμέτωπες σε φιλική αναμέτρηση στο Σαντιάγκο, σε ένα παιχνίδι που μόνο σε... φιλικό κλίμα δεν έγινε, καθώς ο διαιτητής του αγώνα έδειξε ούτε λίγο, ούτε πολύ... πέντε κίτρινες και τρεις κόκκινες κάρτες!

Ωστόσο, εκείνο που ξεχώρισε στο ματς, δεν ήταν άλλο, από την επική γκάφα του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Άντονι Σίλβα, ο οποίος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «χάρισε» τη νίκη στη Χιλή για το τελικό 3-2.

Συγκεκριμένα, ο 39χρονος κίπερ της Πουέμπλα δεν μπόρεσε να μπλοκάρει μία, ομολογουμένως, κακή εκτέλεση κόρνερ του Αλέξις Σάντσες, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της Παραγουάης!

Για την ιστορία, Ντίας και Σάντσες πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ της Χιλής στο 25ο και 76ο λεπτό αντίστοιχα, ενώ για την Παραγουάη που είχε φέρει τούμπα το ματς, σκόραραν οι Ρόγιας (32') και Αβάλος (34').