Χάντμπολ

Ξεκίνημα με ήττα για την Εθνική χάντμπολ ανδρών

Η Εθνική χάντμπολ ανδρών έχασε 27-31 από τη Ρουμανία στο Πιτέστι στην πρεμιέρα του διεθνούς τουρνουά «Κύπελλο των Καρπαθίων» και την Παρασκευή θα αντιμετωπίσει στον «μικρό» τελικό τη Σλοβακία.

Παρά την ήττα της 27-31 από τη Ρουμανία στο Πιτέστι στην πρεμιέρα της στο τουρνουά χάντμπολ ανδρών «Κύπελλο των Καρπαθίων», η Εθνική ομάδα ήταν άκρως ανταγωνιστική κι ήλεγχε στη μεγαλύτερη διάρκεια το παιχνίδι, έχοντας συνέχεια το προβάδισμα, 8-10 (18’), 10-13 (23’) και 13-16 στο ημίχρονο.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με σερί 4-0 των Ελλήνων διεθνών έγινε το 14-20 στο 36’, το 17-22 (42’) και το 19-23 (44’). Εκεί, οι «οικοδεσπότες» αντεπιτέθηκαν και, με σερί 4-0, ισοφάρισαν 23-23 στο 47’. H Εθνική πήρε για τελευταία φορά το προβάδισμα στο 48’ (23-24,) με τους Ρουμάνους να περνούν μπροστά με 25-24 στο 51’.

Η Εθνική αντέδρασε, ισοφάρισε 25-25 (52’) και 26-26 (54’,) αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο η Ρουμανία ήταν πιο ψύχραιμη και βρήκε τις λύσεις για τη νίκη με 31-27.

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παπαντωντόπουλος, Παπαβασίλης 6, Σάββας 3, Πασσιάς 1, Κανδύλας, Μιχαηλίδης 2, Τζηράς 2, Δομπρής, Κεδέρης 2, Λιάπης 1, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής 1, Μάλλιος 2, Παπάζογλου, Τόσκας 4, Παναγιώτου, Mπόσκος 2, Μπουκοβίνας 1

Διαιτητές: Πάρβου- Ποτίρνιτσε (Ρουμανία), Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 3/3-2/4

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιώργος Ζαραβίνας, δήλωσε πως: «Ήταν ένα πολύ χρήσιμο φιλικό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά. Έχουμε πολλά πράγματα να δούμε και να στοχεύσουμε. Σαφώς και θα μπορούσαμε να νικήσουμε, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν αρκετά άστοχοι».