Στίβος

Δέκατος στον κόσμο ο Αναστασάκης, εκτός βάθρου ο κάτοχος του τίτλου!

Ο Μιχάλης Αναστασάκης κατέλαβε τη δέκατη θέση στη σφυροβολία του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου της Βουδαπέστης.

Στους δέκα κορυφαίος σφυροβόλους Παγκοσμίως βρίσκεται από σήμερα ο Μιχάλης Αναστασάκης. Ο 28χρονος πρωταθλητής κατέλαβε τη 10η θέση στον τελικό του Παγκόσμιου πρωταθλήματος της Βουδαπέστης, έχοντας καλύτερη βολή στα 75.49.

Ο Έλληνας σφυροβόλος ολοκλήρωσε τον αγώνα του μετά από τρεις βολές, αφού δεν κατάφερε να μπει στην οκτάδα που συνέχισε να αγωνίζεται. Στην πρώτη βολή εκτόξευσε τη σφύρα στα 74.62 και στη δεύτερη στα 73.04, ενώ η τρίτη προσπάθεια ήταν η καλύτερη, στα 75.49.

Ο Ίθαν Κάτσεμπεργκ έκανε την έκπληξη και αναδείχτηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής. Ο 21χρονος Καναδός πανηγύρισε την πρώτη μεγάλη επιτυχία της καριέρας του, κάνοντας εθνικό ρεκόρ με 81.25μ.

Ο πολύπειρος Βόιτσεχ Νοβίτσκι συνεχίζει την αδιάλειπτη παρουσία του στο βάθρο Παγκόσμιου πρωταθλήματος για πέμπτη σερί διοργάνωση, κατακτώντας το δεύτερο σερί ασημένιο με καλύτερη βολή στα 81.02.

Ο Ούγγρος Μπενς Χαλάζ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 80.82, ενώ ο κάτοχος του τίτλου, Πάβελ Φάιντεκ περιορίστηκε στην τέταρτη θέση με 80.00.