Πόλο

«Ζωντανός» ο Εθνικός, «φωνάζει» ο Ολυμπιακός

Όρθιος στο «κυνήγι» του τίτλου της Α1 πόλο των ανδρών έμεινε ο Εθνικός. Η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη επικράτησε 7-5 του Ολυμπιακού, στον επεισοδιακό τρίτο τελικό, υποχρέωσε τους «ερυθρόλευκους» στην πρώτη φετινή τους ήττα, επί ελληνικού εδάφους και μείωσε τη σειρά του τελικού σε 2-1 νίκες. Το παιχνίδι ήταν δραματικό στην εξέλιξη του, καθώς οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ, με τους «κυανόλευκους» να παίρνουν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός, που έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου, διαμαρτύρεται έντονα για τη διαιτησία του κ. Μίραλη, καθώς οι ανθρωποί του θεωρούν ότι, με τις αποφάσεις του στα κρίσιμα σημεία, έδωσε δικαίωμα στον Εθνικό να φτάσει στη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό, ότι για αρκετή ώρα μετά τη λήξη της αναμέτρησης, οι οπαδοί του Ολυμπιακού παρέμεναν στις εξέδρες του «Παπαστράτειου», αποδοκιμάζοντας τον διαιτητή, όπως επίσης ότι στο τελευταίο γκολ του Εθνικού, ο Βλοντάκης κολύμπησε με την μπάλα έως τα δίχτυα, αφού ο Δεληγιάννης είχε αποχωρήσει από το τέρμα του, ως ένδειξη διαμαρτυρίας. Η επόμενη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή (2/5).

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 1-1, 0-2