Πόλο

Στα ημιτελικά η Νόβι του Βλαχόπουλου, έμεινε εκτός η «ελληνική» Γιουγκ

Η Νόβι του Βλαχόπουλου επικράτησε της Μαρσέιγ 16-10 και προκρίθηκε στο Final-4 του Champions League, ενώ Γιουγκ των Παπαναστασίου, Κάκαρη, Αργυρόπουλου αποκλείστηκε από τη Φερεντσβαρόσι (14-13).

Μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League πανηγύρισε η Νόβι Μπέογκραντ επικρατώντας 16-10 της Μαρσέιγ στα προημιτελικά του Final-8 που διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Η ομάδα του Άγγελου Βλαχόπουλου πήρε άνετα το εισιτήριο για τους «4» και θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια την Μπρέσια, η οποία προκρίθηκε με νίκη επί του Ανόβερο (12-5) την Παρασκευή (3/6) στις 18:30).

Εκτός συνέχειας έμεινε η «ελληνική» Γιούγκ που ηττήθηκε 14-13 από την Φερεντσβαρόσι σε ένα ματς θρίλερ.

Η ομάδα των Κώστα Κάκαρη, Στέλιου Αργυρόπουλου και Αλέξανδρου Παπαναστασίου βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ (4-1 στα μέσα της πρώτης περιόδου),όμως ροκάνισε τη διαφορά ως το ημίχρονο με 9-8 και στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου προηγήθηκε με 10-9.

Η Φερεντσβάρος ισοφάρισε σε 10-10, όμως η Γιουγκ ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με το προβάδισμα (11-10) και έκανε το 12-10 στις αρχές της τέταρτης. Παρά την πίεση, η ομάδα των Ελλήνων παικτών κράτησε το προβάδισμα ως το 13-12, όμως στη συνέχεια λύγισε και γνώρισε την ήττα με 14-13. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Προ Ρέκο, που επικράτησε 11-10 της Μπαρτσελονέτα (3/6 – 20:30).

Η Γιουγκ θα αντιμετωπίσει τον ισπανικό σύλλογο στον δεύτερο ημιτελικό (3/6 – 16:30) για τις θέσεις 5-8, ενώ Ανόβερο και Μαρσέιγ θα αναμετρηθούν στον πρώτο (3/6 – 14:30).