Πόλο

Καταιγιστικός Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για το 10ο σερί πρωτάθλημα!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 13-9 της Βουλιαγμένης και πήρε την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζεται για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του δέκατου σερί πρωταθλήματος στην Α1 πόλο γυναικών.

Πρώτο βήμα προς το δέκατο σερί πρωτάθλημα στην Α1 πόλο γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 13-9 της Βουλιαγμένης στο πρώτο ματς της σειράς των τελικών στο Παπαστράτειο.

Το δεύτερο ματς της σειράς θα γίνει την Πέμπτη (18/5) στις 18:00 στο κολυμβητήριο του Λαιμού, όπου η Βουλιαγμένη θα κυνηγήσει την ισοφάριση και ο Ολυμπιακός ψάχνει το break για να κάνει αποφασιστικό βήμα για τον τίτλο.

Η ομάδα του Τσίριτς είχε τον έλεγχο του ματς σε όλη τη διάρκεια, παρότι μέτρησε πέντε χαμένα πέναλτι (1/6).

Στο πρώτο οκτάλεπτο προηγήθηκε με 5-3 και έφτασε στο +3 (6-3) στις αρχές της δεύερης περιόδου. Η Βουλιαγμένη έτρεξε σερί τριών τερμάτων και ισοφάρισε σε 6-6, ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε ξανά για το 8-6 του ημιχρόνου.

Στην Τρίτη περίοδο ανέβασε ξανά τη διαφορά στα τρία τέρματα (9-6) και κράτησε τη διαφορά υπέρ του ως το τελικό 13-9.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 3-3, 3-1, 2-2

Ολυμπιακός (Αλεξάντερ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Τριχά 2, Ξενάκη, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη.

Βουλιαγμένη (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα 1, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 3, Τανκέεβα 1, Βάλβη, Στρατηδάκη 1, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη, Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά.