Γενικά

Πρεδάρης-Κουρούση οι κυπελλούχοι σπάθης νέων στα Ιωάννινα

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το δεύτερο Πανελλήνιο Κύπελλο σπάθης «Η Ευροία» στα Ιωάννινα, το οποίο διοργάνωσε η Αθλητική Ακαδημία Ιωαννίνων υπό την αιγίδα της ΕΟΞ.

Το περασμένο Σάββατο πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες στις μικρότερες κατηγορίες στο Πανελλήνιο Κύπελλο σπάθης «Η Ευροία» στα Ιωάννινα, οι U13 και U10. Κυπελλούχος στους παμπαίδες αναδείχθηκε ο Μάξιμος Κουμπάρος (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων), ενώ στις παγκορασίδες η Αγγελική Γλύκη (Ηλυσιακός ΑΟ).

Στην κατηγορία ανάπτυξης, τους αγώνες κέρδισαν ο Ιάσονας Ντίβης (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) και η Πανδώρα Γουσοπούλου (Άρης Θεσσαλονίκης).

Ακολουθούν οι τετράδες του βάθρου στις τέσσερις κατηγορίες:

Παμπαίδες (U13)
1. Μιχάλης Κουμπάρος (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
2. Μάξιμος Μουσαβερές (Ηλυσιακός ΑΟ)
3. Θωμάς Μπομπόρης (ΑΟΞ Χαλκίδας)
3. Ανδρέας Νέστορας (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)

Παγκορασίδες (U13)
1. Αγγελική Γλύκη (Ηλυσιακός ΑΟ)
2. Παναγιώτα Παπαδοπούλου (ΑΟ Ασπίδα)
3. Εμμανουέλα Ρούμπη (ΟΣΦΠ)
3. Ναταλία Στρέζου (ΓΕ Φλώρινας)

Αγόρια U10
1. Ιάσονας Ντίβης (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
2. Μάριος Γιάννης Ζαρμπίνης (Ε Κωστέα-Γείτονα)
3. Νίκος Λεονάρδου (ΑΞ Κορινθίας)
3. Σταύρος Μηνάς Νοταράς (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)

Κορίτσια U10
1. Πανδώρα Γουσοπούλου (Άρης Θεσσαλονίκης)
2. Ελένη Αναστασίου (Ηλυσιακός ΑΟ)
3. Αμαμελίδα Κορμανιάτη (Ηλυσιακός ΑΟ)
3. Ζωή Λαλιώτη (ΑΞ Κορινθίας)

Στην κατηγορία των νέων, ο Βασίλης Πρεδάρης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) έκανε το 2/2 μετά τη νίκη που είχε πετύχει στο πρώτο Κύπελλο Σπάθης U20 στις 22/10. Ο αθλητής του Κωνσταντίνου Μανέτα επικράτησε στον τελικό κόντρα στον Νίκο Άγγελο Περγαμαλή (ΑΟ Ασπίδα) με 15-14. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης) και Στραγάλης (ΑΑ Ιωαννίνων).

Στις νέες, η νεανίς Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) μπόρεσε να αποκλείσει με 15-14 στον ημιτελικό την νικήτρια του πρώτου Κυπέλλου, Κωνσταντίνα Κεφαλά (ΑΟ Αρίστων Παιανίας). Στη συνέχεια, έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου στα Ιωάννινα με νίκη κόντρα στη Μαριλένα Γαζεπίδη (ΟΣΦΠ) με σκορ 15-12.

Για τη Γαζεπίδη αυτό είναι το δεύτερο αργυρό μετάλλιο για φέτος. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε μαζί με την Κεφαλά η Άννα- Ιωσηφίνα Παπαδά ( Κωστέα Γείτονα).

Ακολουθούν οι πρώτες οκτάδες σε νέους και νέες αντίστοιχα:

Νέοι άνδρες (U20)
1. Βασίλης Πρεδάρης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
2. Νίκος Άγγελος Περγαμαλής (ΑΟ Ασπίδα)
3. Θωμάς Αβραάμ Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης)
3. Θοδωρής Στραγάλης (ΑΑ Ιωαννίνων)
5. Συνοδινός Πασχαλιδιόγλου (ΑΟ Ασπίδα)
6. Παναγιώτης Μανεσιώτης (Ηλυσιακός ΑΟ)
7. Γκυ Γιώργος Λεωτόν (Άρης Θεσσαλονίκης)
8. Χαράλαμπος Ευκαρπίδης (Ε Κωστέα Γείτονα)

Νέες γυναίκες (U20)
1. Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων)
2. Μαριλένα Γαζεπίδη (ΟΣΦΠ)
3. Άννα Ιωσηφίνα Παπαδά (Ε Κωστέα Γείτονα)
3. Κωνσταντίνα Κεφαλά (ΑΟ Αρίστων Παιανίας)
5. Αλεξάνδρα Παπαπετροπούλου (Ε Κωστέα Γείτονα
6.Αντωνία Αργυρώ Παπαθεοδώρου (Ε Κωστέα Γείτονα)
7. Καλλιόπη Χατζάκου (Ε Κωστέα Γείτονα)
8. Ισμήνη Κοντογιώργη (Ηλυσιακός ΑΟ)

Μεσογειακό Κύπελλο U23 – Carrara (Ιταλία)
Στη διοργάνωση είχαμε τέσσερις ελληνικές συμμετοχές. Στο ξίφος μονομαχίας γυναικών U23, η Νεφέλη Ροδοπούλου (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) κατέκτησε τη 12η θέση, η Μαρία Χαντζή (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) τη 18η θέση και η Ειρήνη Καραμπίνη (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) τη 19η θέση μεταξύ είκοσι αθλητριών. Στην 21η θέση του ξίφους μονομαχίας ανδρών U23 ολοκλήρωσε την προσπάθειά του ο Δημήτρης Μακρής (ΝΓΣ Ηρακλής 1908).