Τένις

Με Ναδάλ στον τελικό ο Τσιτσιπάς!

Δίχως να ζοριστεί ιδιαίτερα, ο Ναδάλ επικράτησε 2-0 (6-3, 6-2) σετ του Καρένιο-Μπούστα και πέρασε στον τελικό του Open της Βαρκελώνης, όπου περιμένει ο Τσιτσιπάς.

Όπως αναμενόταν, αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό του Open της Βαρκελώνης θα είναι ο Ράφαελ Ναδάλ.

Ο Ισπανός επικράτησε στο δεύτερο ημιτελικού του συμπατριώτη του, Πάμπλο Καρένιο-Μπούστα, 2-0 (6-3, 6-2) σετ και πήρε το εισιτήριο, σε μία αναμέτρηση που διήρκησε 89 λεπτά.

Ο Ναδάλ μπήκε... φορτσάτος και προηγήθηκε με 3-0 και 5-1 στο πρώτο γκέιμ, με την αντίδραση του Καρένιο-Μπούστα να μην αρκεί και το τελικό 6-3 να δίνει το προβάδισμα στον πολύπειρο τενίστα.

Και στο δεύτερο γκέιμ ο Ναδάλ κατάφερε να πάρει ευρύ προβάδισμα, με 4-0 και 5-1, τελειώνοντας το ματς και εξασφαλίζοντας την παρουσία του στον τελικό.

Πρόκειται για... επανάληψη της διοργάνωσης του 2018, όταν ο Ισπανός είχε επικρατήσει με 2-0 στον τελικό του Τσιτσιπά.