Βόλεϊ

Σταμάτησε τον Ολυμπιακό σε απίθανη ντερμπάρα η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0 σετ του Ολυμπιακού και παρότι ισοφαρίστηκε, έδειξε τα... δόντια της στο τάι μπρέικ και βγήκε νικήτρια σε ένα επικό ντέρμπι για τη 12η αγωνιστική της Volley League!

Τι ματσάρα ήταν αυτή! Η ΑΕΚ βγήκε νικήτρια σε ένα ματς θρίλερ με τον Ολυμπιακό, επικρατώντας 3-2 σετ για τη δωδέκατη αγωνιστική της Volley League.

Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν προηγηθεί 2-0, όμως οι φιλοξενούμενες έκαναν την αντεπίθεσή τους και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί η μάχη άναψε για τα καλά, με τις γηπεδούχες να βγαίνουν νικήτριες με 19-17.

Με το δίποντο η ΑΕΚ «έπιασε» τον Ολυμπιακό στη δεύτερη θέση με 28 βαθμούς, με τις «ερυθρόλευκες» να υπερτερούν στην ισοβαθμία, λόγω της «καθαρής» νίκης του πρώτου γύρου.

Κορυφαία για τις «κιτρινόμαυρες» ήταν η Σίλβα με 17 πόντους και ακολούθησε η Καλντερόν με 13, ενώ για τις «ερυθρόλευκες» ξεχώρισε μακράν η Κούμπουρα με 26.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 3-2 σετ

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και έχτισε διαφορά που εδραιώθηκε στο +4 (13-17), ως το 22-18. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα επιμέρους 5-1 και ισοφάρισε σε 23-23, με τις δύο ομάδες να φτάνουν πόντο-πόντο στο 25-25. Η Νίζετιτς έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ, με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει εκ νέου, όμως άουτ της Γουίντερς και επίθεση της Νίζετιτς διαμόρφωσαν το 28-26 για το 1-0 των «κιτρινόμαυρων».

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και με μεγάλες πρωταγωνίστριες τις Καλντερόν, Σίλβα και Καλατάτζε έφτασαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στο 2-0 σετ με 25-21. Οι «κιτρινόμαυρες» κράτησαν σταθερά προβάδισμα 4-5 πόντων ως το 23-18, με τις «ερυθρόλευκες» να μειώνουν σε 23-21, όμως το σετ τελείωσε με λάθος σερβίς της Χριστοδούλου και μπλοκ της Σίλβα.

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού ξεκίνησε στο τρίτο σετ. Μετά το 8-8 ξέφυγε, έφτασε στο +8 (12-20) και μείωσε σε 2-1 σετ με 25-18. Οι αντιστάσεις της ΑΕΚ ανέβηκαν ξανά στο τέταρτο σετ, όμως οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν ξανά τις λύσεις.

Με μικρά σερί έφτασαν στο 14-11, έχοντας πρωταγωνίστριες τις Κούμπουρα και Λαμπρούση. Η ΑΕΚ απάντησε με δικό της σερί τεσσάρων πόντων και προηγήθηκε με 15-14, αλλά η ομάδα του Πειραιά έτρεξε ένα επιμέρους 7-1 για το 21-16 και έβαλε τις βάσεις για το 2-2 σετ με 25-18.

Στο πέμπτο σετ το ματς πήρε φωτιά. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 10-7 εκμεταλλευόμενος λάθη των «κιτρινόμαυρων», ενώ δόθηκαν και δύο κόκκινες κάρτες (από μία για κάθε ομάδα). Η ΑΕΚ μείωσε με λάθος σερβίς της Κούμπουρα και επίθεση της Κουλίκοβα, ενώ η Σάλας σταμάτησε το σερί για το 11-9. Με Κουλίκοβα και Καλντερόν η ΑΕΚ ισοφάρισε, όμως η Κούμπουρα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν τρεις ακόμα φορές το προβάδισμα των Πειραιωτών και έφτασαν στο 14-14, με άσο της Κωνσταντινίδου να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ΑΕΚ και να τη φέρνει αγκαλιά με το σετ.

Η ΑΕΚ είχε μια ακόμα χαμένη ευκαιρία στο 16-15, με τον Ολυμπιακό να απαντάει και να έχει τη δική του ευκαιρία να τελειώσει το ματς (17-16) με πόντους της Κούμπουρα και της Λαμπρούση. Η Καλατάτζε ισοφάρισε ξανά για την ΑΕΚ, με μπλοκ της Κουλίκοβα να οδηγεί σε νέο ματς πόιντ και τη Σίλβα να τελειώνει το ματς με 19-17.

Τα σετ: 28-26, 25-21, 18-25, 18-25,19-17