Βόλεϊ

Άλωσε τη Σύρο και αναπτέρωσε τις ελπίδες για τίτλο ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και επιβλήθηκε 3-1 σετ του Φοίνικα στη Σύρο, περνώντας -τουλάχιστον προσωρινά- στην κορυφή της Volley League.

Μεγάλη νίκη με 3-1 σετ επί του Φοίνικα στη Σύρο πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, στην έκτη αγωνιστική της Β' φάσης της Volley League ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν -τουλάχιστον προσωρινά- στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League με 23 βαθμούς και περιμένει απώλεια βαθμών του Παναθηναϊκού στο ματς με τον Μίλωνα που είναι σε εξέλιξη. Στους 22 βαθμούς είναι οι «πράσινοι» (με ματς λιγότερο), ενώ ο ΠΑΟΚ ακολουθεί με 21.

Ο Φοίνικας, από την άλλη, έπεσε στην τέταρτη θέση με 20 βαθμούς, τρεις πίσω από τους «ερυθρόλευκους».

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε όλα τα σημεία και πήρε τα δύο πρώτα σετ, με τους Συριανούς να ανεβάζουν στροφές στο τρίτο σετ και να επιστρέφουν δυναμικά στο παιχνίδι.

Στο πρώτο σετ οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο και με μικρά σερί «άνοιξαν» σταδιακά τη διαφορά στο +5 (15-11) και +6 (12-18). Με σερί λαθών των γηπεδούχων, η διαφορά άνπιξε ακόμα περισσότερο, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0 σετ με 25-16.

Δυναμικά μπήκε και στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε 10-8, όμως οι Συριανοί με δικό τους σερί απάντησαν για το 11-10. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως το 14-14, ενώ με αντίστοιχα σερί τριών πόντων έφτασαν στο 17-17. Oι φιλοξενούμενοι κράτησαν το πάνω χέρι από εκείνο το σημείο και έκαναν το 2-0 σετ με 25-23.

Το ματς άλλαξε εικόνα στο τρίτο σετ. Ο Φοίνικας πήρε το προβάδισμα, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 13-13 και να παίρνει για πρώτη φορά ηνία στο σκορ στο 16-15. Οι δύο ομάδες έφτασαν στο 19-19 πόντο πόντο, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ΄σερί τριών πόντων για το 21-19 και με μικρά σερί να μειώνουν σε 2-1 σετ με 25-22.

Φουριόζος μπήκε στο τέταρτο σετ ο Φοίνικας, που προηγήθηκε 5-0 και έφτασε στο 9-3, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε με σερί πέντε πόντων σε 9-8. Οι Συριανοί πήραν ξανά το πάνω χέρι με 13-8, αλλά και πάλι οι ερυθρόλευκοι είχαν τις απαντήσεις και με επιμέρους σερί (11-1) ξέφυγαν με 19-14 και πάτησαν γκάζι για το 3-1 σετ με 25-19.