Βόλεϊ

Ζορίστηκε αλλά πέρασε αλώβητος από τη Νέα Σμύρνη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα με 3-1 σετ του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη και επέστρεψε στην κορυφή της Volley League.

Κανένα περιθώριο δεν αφήνει στους διώκτες του Παναθηναϊκός στη μάχη για τον τίτλο της Volley League!

Οι «πράσινοι» επικράτησαν δύσκολα με 3-1 σετ του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη και διατηρούν τη θέση τους στην κορυφή της βαθμολογίας με 25 βαθμούς, μετά την έκτη αγωνιστική των πλέι οφ της κατηγορίας.

Ο Ολυμπιακός ακολουθεί με 23 βαθμούς και ο ΠΑΟΚ στην τρίτη θέση με 21.

Βαν Ντεν Ντρις και Πρωτοψάλτης ήταν οι κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Νεοσμυρνιώτες ξεχώρισε ο Καϊσλασάλο  με 26 και ακολούθησε ο Μπράιαν με 13.

Μεγάλη μάχη έγινε στο πρώτο σετ. Ο Μίλων προηγήθηκε με 7-5, όμως οι «πράσινοι» με μικρά σερί ξέφυγαν στο +3 (12-15). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 16-16 και 20-20, με τον Παναθηναϊκό, όμως, να κρατάει σταθερά το πάνω χέρι και να φτάνει ξανά στο +3 με 23-20. Καϊσλασαλο και λάθος του Βαν Ντεν Ντρις μείωσαν σε 22-23, ενώ με εκατέρωθεν λάθη έγινε το 23-24. Ο Καϊσλάσαλο ισοφάρισε σε 24-24, όμως Βαν Ντεν Ντρις και Γιάκομπσεν τελείωσαν το σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο Μίλων ήταν αυτός που κυριάρχησε και ξέφυγε μετά το 12-12. Με μικρά σερί έφτασε στο 16-14, με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν (16-16). Το επιμέρους 5-1 με τρομερές επιθέσεις και μπλοκ του Καϊσλασαλο τον οδήγησαν στο 21-17, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 22-21, χωρίς να καταφέρει να κάνει κάτι παραπάνω, αφού ο Μίλων έκανε το 1-1 σετ με 25-22.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το τρίτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει απόλυτα για το 2-1 σετ με 25-15.

Το ντέρμπι πήρε πάλι φωτιά στο τέταρτο σετ. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα ως το 12-11, με τον Μίλωνα να παίρνει το προβάδισμα με 15-13 και να προηγείται ως το 17-16. Ο Παναθηναϊκός με σερί πέντε πόντων ξέφυγε στο +4 (21-17) και τελείωσε το ματς με 25-22.