Βόλεϊ

Άλωσε τη Σύρο και προκρίθηκε στον τελικό του League Cup ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια ακόμα νίκη (3-1) επί του Φοίνικα Σύρου και προκρίθηκε στον τελικό του League Cup.

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-1 σετ του Φοίνικαστη ρεβάνς των ημιτελικών του League Cup, στη Σύρο.

Οι «πράσινοι» έκαναν το 2-0 στη σειρά και τσέκαραν το εισιτήριο, στοχεύοντας στον δεύτερο φετινό τίτλο τους, μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στον δρόμο για την κούπα θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ σε διπλούς τελικούς. Ο πρώτος τελικός θα γίνει 9 Μαΐου στο «παλατάκι» και ο επαναληπτικός αγώνας στην έδρα του Παναθηναϊκού στο Μαρούσι

Στο πρώτ σετ έγινε μεγάλη μάχη, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει σημαντικό προβάδισμα με 20-17, με μεγάλο σερί πέντε πόντων και να κάνει το 1-0 σετ με 25-22.

Ο Φοίνικας ξέσπασε στο δεύτερο σετ και πήρε ευρύ προβάδισμα από νωρίς (8-2), ισοφαρίζοντας άνετα σε 1-1 σετ με 25-12.

Οι Συριανοί μπήκαν δυνατά και στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 15-12, όμως οι «πράσινοι» με μεγάλη ανατροπή πανηγύρισαν το 2-1 με 25-21.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα ως το 16-14, με τον Φοίνικα να προσπερνάει με 18-17. Νέο σερί των «πράσινων» τους έδωσε ξανά τα ηνία του σκορ, ανοίγοντας τον δρόμο για το 3-1 σετ με 25-22.