Βόλεϊ

Volley League: Έκανε «σεφτέ» ο ΠΑΟΚ στο Ζηρίνειο κόντρα στην Κηφισιά

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την πρώτη νίκη του στη φετινή Volley League, επικρατώντας 3-1 σετ στην έδρα της Κηφισιάς.

Την πρώτη νίκη του στη φετινή Volley League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, φεύγοντας με το διπλό από το Ζηρίνειο και την έδρα της Κηφισιάς με 3-1 σετ (23-25, 25-22, 22-25, 20-25)στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» άφησε πίσω του την ήττα από τον Φοίνικα στη Σύρο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος (3-1 σετ), και με τους Πετρέα και Ούντρις σε πρώτο πλάνο έφτασε το βράδυ της Παρασκευής στην «παρθενική» νίκη της σεζόν. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 0-2, μετά και την ήττα στην 1η αγωνιστική από τον Παναθηναϊκό (3-0 σετ).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρώτο σετ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το 25-23, με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να ξεφεύγει ακόμα και με 5 πόντους διαφορά μέσα στο σετ.

Η «απάντηση» της Κηφισιάς δεν άργησε να έρθει, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το δεύτερο σετ χάρη σε ένα εντυπωσιακό σερί 8-1 στα μέσα του σετ με το οποίο πήραν το προβάδισμα και έφτασαν στην ισοφάριση με 25-22.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως, ο ΠΑΟΚ ήλεγξε το ματς, κατακτώντας με σχετική άνεση τα άλλα δύο σετ (22-25, 20-25) για το τελικό 3-1 σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 22-25, 20-25.