Βόλεϊ

Τα έφερε τούμπα στη Νέα Σμύρνη και «αγκάλιασε» τους τελικούς ο Ολυμπιακός

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Μίλωνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να «αλώσει» τη Νέα Σμύρνη (3-1 σετ) φτάνοντας έτσι το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Volley League.

Ίδρωσε στην αρχή αλλά πέρασε από τη Νέα Σμύρνη ο Ολυμπιακός! Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, εμφανώς κουρασμένη, επικράτησε 3-1 σετ στο «Κροίσος Πέρσης» του Μίλωνα έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και πλέον απέχει μια νίκη από την επιστροφή του στους τελικούς της Volley League.

Ανανεώνουν το ραντεβού με την ομάδα του Σάκη Ψάρρα, στην Καλαμάτα οι «ερυθρόλευκοι», για τα ημιτελικά του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας την Παρασκευή 31/3.

Πήρε αρκετές λύσεις από Ζουπάνη και Παγένκ ο προπονητής του Ολυμπιακού, εξαιρετική εμφάνιση από Μολίνα και Γιορντάνοφ για την ομάδα της Νέας Σμύρνης που διανύει μια ονειρεμένη χρονιά.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Παγένκ και τον Λινάρδο να κερδίζουν τους πρώτους πόντους με τον Μίλωνα να αντιδρά με Γιορντάνοφ και Νανόπουλο να κάνουν το 7-6 . Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 8-8 όμως ο Μπράιαν με τον Γιορντάνοφ για το 10-8. Το κρεσέντο της ομάδας του Σάκη Ψάρρα συνεχίστηκε και το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων έμοιαζε ασφαλείας μετά και το «μπλακ αουτ» του Ολυμπιακού (12-8). Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανώς επηρεασμένοι προσπάθησαν να βρουν λύσεις με τον Ζουπάνη, όμως ο ψυχωμένος Μίλωνας πήρε προβάδισμα έξι πόντων με το σερβίς του Μολίνα να καταλήγει εντός γραμμής (18-12). Η ψυχραιμία του Μίλωνα ήταν εκείνη που τον οδήγησε στην κατάληψη του πρώτου σετ με 25-18.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με τον Μίλωνα να φτάνει και πάλι στο +4 με τον Μπράιαν καυι τον Μολίνα να είναι εξαιρετικοί πάνω από το φιλέ κάνοντας το 7-3. Το σερί 3-0 του Ολυμπιακού και το αντίστοιχο 2-0 της ομάδας του Σάκη Ψάρρα, έφεραν το ματς στο 9-6 με τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να καλεί τάιμ άουτ. Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι και με οδηγούς τον Στερν και τον Ιντάλγκο έφτασαν στην ισοφάριση 14-14. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και ο «γερόλυκος» Μπόγιαν Γιορντάνοφ κέρδισε δύο φορές το μπλοκ του Ολυμπιακού κάνοντας το 17-18. Ωστόσο, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης με ένα εξαιρετικό ντεμαράζ και με απροσπέλαστη υποδοχή έφτασαν σε ένα εντυπωσιακό σερί 1-5 φέρνοντας το ματς στο 18-23, με την ισοφάριση να έρχεται μετά το 20-25.

Καταιγιστικός στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός με τον Ιντάλγκο και τον Κουμεντάκη να φέρνουν άμεσα το σκορ στο 2-8 δίνοντας ηχηρό προβάδισμα στην ομάδα τους. Ο Μίλωνας με τρομερό σερί 6-0 ισοφάρισε όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν τη διαφορά τους φτάνοντας στο +4 (9-13) με τον Στερν, τον Ζουπάνη και τον Παγένκ να κάνουν το 13-19. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν παρά τα δύο μπλοκ του Χερ και της pipe του Nανόπουλου, με το σετ να καταλήγει στον Ολυμπιακό με 19-25.

Στο τέταρτο σετ το ματς εξελίχθηκε σε ροντέο στην αρχή με τον Ολυμπιακό να ξεκινά νωθρά και τον Μίλωνα να παίρνει ένα προβάδισμα τριών πόντων (5-2). Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα και με ένα 6-0 γύρισαν το ματς το οποίο έφεραν στα μέτρα τους με το τριπλό μπλοκ να λειτουργεί σε αρκετές περιπτώσεις. Το -1 του Μίλωνα έγινε άμεσα -6 χάρη στην μαεστρία του Τράβιτσα και την εκτελεστική δεινότητα του Στερν που έκαναν το σκορ 9-15. Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι μέσω της εμπειρίας του Μπόγιαν Γιορντάνοφ μειώνοντας τη διαφορά προσωρινά εκμεταλλευόμενοι το κακό σερβίς του Ολυμπιακού. Στο κρισιμότερο σημείο ο Παπαγγελόπουλος έκανε λάθος στο μπλοκ με τον Κουμεντάκη να διορθώνει και να δίνει ξανά αέρα πέντε πόντων στους «ερυθρόλευκους» για το 17-22. Το παιχνίδι έκλεισε με τον Κουμεντάκη να βγάζει... άσσους από το μανίκι διαμορφώνοντας το το 18-25 και το τελικό 1-3 υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 25-19, 20-25, 19-25, 18-25

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 5π. (5/7επ.), Ανδρεάδης 4 (3/9επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 16 (13/30επ., 3 άσσοι), Νανόπουλος 5 (2/12επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 68%υπ., 26%αρ.), Μολίνα 12 (9/26επ., 3 άσσοι, 51%υπ., 35%αρ.), Χερ 2 (2 άσσοι) / Χανδρινός Αρης (λ. - 78%υπ., 56%αρ.), Δημητούλης, Μάρκου, Στράτος, Εφραιμίδης 2 (2/3επ.), Θεοδόσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Χιντάλγκο 10π. (8/18επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 46%υπ., 21%αρ.), Λινάρδος 1 (1/2επ.), Τράβιτσα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/16επ., 2 άσσοι, 47%υπ., 40%αρ.), Στερν 18 (17/25επ., 1 μπλοκ), Παγιένκ 9 (6/11επ., 3 άσσοι) / Τζιάβρας (λ. - 56%υπ., 44%αρ.), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (0/3επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνι, Κολτσιάκης (λ), Δαλακούρας.