Βόλεϊ

«Ζευγάρωσε» τις νίκες με τον... πεισματάρη Μίλωνα και περιμένει αντίπαλο στον τελικό ο Παναθηναϊκός

Την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ πήρε ο Παναθηναϊκός, που μετά το 3-0 στον Άγιο Θωμά, νίκησε τον πεισματάρη Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη (3-2) και... περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του.

Έπαιξε με την φωτιά αλλά δεν... κάηκε ο Παναθηναϊκός στην Νέα Σμύρνη. Οι πρωταθλητές Ελλάδας διαφύλαξαν το υπέρ τους 3-0 από τον πρώτο αγώνα και παρότι προηγήθηκαν 2-0 του Μίλωνα, κατάφεραν να επικρατήσουν τελικά στο τάι μπρέικ, ανανεώνοντας έτσι το ραντεβού τους με τον τελικό του Λίγκ Καπ και αναμένουν τον νικητή του ζευγαριού μεταξύ Ολυμπιακού και Φοίνικα Σύρου για να μάθουν αντίπαλο.

Τρομερή μαχητικότητα στο τάραφλεξ από την ομάδα του Σάκη Ψάρρα, η οποία δεν παρέδωσε τα όπλα ούτε όταν η πρόκριση είχε ουσιαστικά κριθεί μετά το 2-0 του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και πήρε άμεσα προβάδισμα επτά πόντων (13-6) διαλύοντας το μπλοκ που δημιούργησαν οι παίκτες του Μίλωνα. Ωστόσο, η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατάφερε με ένα σερί 8-2 να μειώσει στον πόντο, με οδηγούς τον Γιορντάνοφ και τον Ανδρεάδη, υποχρεώνοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή των παικτών στο τάραφλεξ, ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την ψυχραιμία του και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του έστω και με «βραχεία» κεφαλή. Οι πρωταθλητές έβγαλαν… αυτοκτονικές τάσεις καθώς ο Μίλωνας ισοφάρισε στο σκορ όμως η ποιότητα των «πρασίνων» ήταν αρκετή ώστε να πάρουν, έστω και δύσκολα, το πρώτο σετ με 25-22.

Μεταμορφωμένος και με αυτοσκοπό την ανατροπή παρουσιάστηκε στο τάραφλεξ για το δεύτερο σετ ο Μίλωνας. Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα, έβγαλαν ψυχή και προηγήθηκαν με πέντε πόντους διαφορά (11-6) χάρη στο εξαιρετικό μπλοκ που οργάνωσαν αλλά και στα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού. Ωστόσο, οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν ανατρέψουν το σκορ παίρνοντας προβάδισμα δύο πόντων, με τους Νεοσμυρνιώτες να απαντούν ισοφαρίζοντας σε 19-19. Σε εκείνο το σημείο Κόβαρ και Ερνάντες, ανέλαβαν δράση βοηθώντας τον Παναθηναϊκό να φτάσει ξανά με δυσκολία στην κατάληψη του σετ με 25-23.

Mε την πρόκριση να έχει κριθεί και τον Παναθηναϊκό να είναι στοιχειωδώς… χαλαρός, ο Μίλωνας κατάφερε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό στο τρίτο σετ. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, με εξαίρεση το «εύθραυστο» 0-1 της αρχής είχε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ, με τον Γιορντάνοφ και τον Μολίνα να βοηθούν στην παραβίαση του «πράσινου» μπλοκ διατηρώντας παράλληλα τη διαφορά στα επίπεδα των πέντε πόντων. Στην αντίπερα όχθη ο Παναθηναϊκός, δεν αφοσιώθηκε στην υποδοχή με αποτέλεσμα ο Μίλωνας να μειώσει σε 2-1 μετά το 25-21 του τρίτου σετ.

Παρόμοιο σκηνικό εκτυλίχθηκε και στο τέταρτο σετ με τον Μίλωνα να επιθυμεί την... ηρωική έξοδο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, κόντραρε στα ίσα τους νταμπλούχους Ελλάδας, οι οποίοι είχαν προχωρήσει σε αλλαγές στο ρόστερ με τους νεαρούς Μάρκου και Kωστόπουλο να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Ο Χερ έδωσε «ρεσιτάλ» στο σερβίρισμα των συμπαικτών του με τον Μολίνα και τον Μπράιαν να διεμβολίζουν την άμυνα του Παναθηναϊκού χτίζοντας μάλιστα και τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα που ήταν οι εννέα βαθμοί. Μέχρι το τέλος του σετ τίποτα δεν άλλαξε και ο Μίλωνας κατάφερε να κάνει το 25-17, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ .

Εκεί και οι δύο ομάδες κυνήγησαν την νίκη με τον Μίλωνα να συνεχίσει να βάζει δύσκολα τον Παναθηναϊκό ο οποίος δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι δύο ομάδες βάδιζαν ισόπαλες στη μεγαλύτερη διάρκεια του τάι μπρέικ, όμως οι «πράσινοι» με τον Ράνγκελ και τον Ερνάντες κατάφεραν να φτάσουν στο 15-12 παίρνοντας με δύο νίκες την πρόκριση στον μεγάλο τελικό όπου θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο του.