Βόλεϊ

Πήρε τέσσερα σετ από τον Φοίνικα ο Ολυμπιακός και τώρα τελικοί Λιγκ Καπ με Παναθηναϊκό!

Μπορεί να έχασε στη Σύρο, όμως ο Ολυμπιακός πήρε τέσσερα σετ από τον Φοίνικα στου Ρέντη και με αυτή την τρομερή ανατροπή, έκλεισε θέση στους τελικούς του League Cup με τον Παναθηναϊκό!

Τα έφερε τούμπα με τον Φοίνικα και πάει για διπλή «μάχη» με τον Παναθηναϊκό o Ολυμπιακός. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, ήταν συγκλονιστική απέναντι στους «πειρατές» και με πρωταγωνιστές τους Κουμεντάκη, Ιντάλγκο και Στερν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Λιγκ Καπ μέσω του χρυσού σετ, πετώντας στα... σκουπίδια το 3-1 του Φοίνικα από το πρώτο ματς.

Απίθανη διακύμανση στο ματς, με τρομερές μάχες πάνω από το φιλέ και με τα σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες.

To ματς:

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να επιχειρεί να πιέσει την υποδοχή του Φοίνικα και να το καταφέρνει παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (14-9) με τον συγκλονιστικό Ραφαήλ Κουμεντάκη αλλά και τον... σεσημασμένο Ιντάλγκο. Ο Φοίνικας δεν βρήκε απαντήσεις στο σερβίς των Πειραιωτών και παρά τις προσπάθειες των Φρομ και Μιχάλοβιτς έκαναν το πρώτο βήμα κατακτώντας το σετ με 25-17.

Φανταστική ήταν η διακύμανση του δεύτερου σετ, με τον Φοίνικα να θωρακίζει το μπλοκ του χωρίς όμως να βρίσκει ίδιες απαντήσεις στα σερβίς των Παγένκ και Ιντάλγκο. Φρομ και Μιχάλοβιτς συνέχισαν να... κουβαλούν την ομάδα του Αλεξάνταρ Σένισιτς και έτσι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στα μέσα του σετ να προηγούνται με 12-11. Ο Ολυμπιακός επανήλθε, με τον Λινάρδο και τον Κουμεντάκη να μπλοκάρουν τις προσπάθειες Ιερεθουέλο και Κλίκενμπεργκ ανακτώντας το πάνω χέρι και χτίζοντας μάλιστα μια διαφορά πέντε πόντων που τους επέτρεψε να πάρουν και το δεύτερο σετ με 26-24.

Στο τρίτο σετ, η πίεση μεταφέρθηκε στον Φοίνικα καθώς ο γηπεδούχος Ολυμπιακός, επένδυσε επί της ουσίας στο σερβίς. Ιντάλγκο και Λινάρδος πέτυχαν κρίσιμους πόντους, ενώ ο Κουμεντάκης με τον Στερν εκμεταλλεύτηκαν την κακή οργάνωση του Συριανού μπλοκ με αποτέλεσμα η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να πάρει μια διαφορά ασφαλείας (17-10). Τα πόδια των «πειρατών» βάρυναν και παρά το μικρό σερί με τους πόντους από τον Μιχάλοβιτς και τον Κλίκενμπεργκ ο Ολυμπιακός, έκανε το 3-0 στέλνοντας το ματς στο «χρυσό σετ» επικρατώντας με 25-21.

Με την πρόκριση να παίζεται πλέον σε μια... ζαριά οι δύο ομάδες αναγκάστηκαν να «σφίξουν» την υποδοχή και το μπλοκ τους. Τα χτυπήματα από τους παίκτες και των δύο ομάδων ήταν οριακά με τον Κλίκενμπεργκ να μπαίνει στην εξίσωση για τον Φοίνικα και τον Ιντάλγκο να βοηθά στο χρυσό σετ και στο αμυντικό κομμάτι. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται με 7-4 όμως ο Μιχάλοβιτς έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης, αλλά και το προβάδισμα στον Φοίνικα με 12-10.

Ωστόσο, ο λίμπερο των φιλοξενούμενων, Δημήτρης Κωνσταντινίδης, τραυματίστηκε στη μέση και αποχώρησε, ενώ ο Στερν σημάδεψε τον “κρύο” από τον πάγκο, Σωνάκη παίρνοντας τον άσσο για την ισοφάριση (12-12). Με άουτ του Κουμεντάκη έγινε το 14-14, όμως οι δύο διαδοχικοί πόντοι του διαγώνιου του Ολυμπιακού έδωσαν τη νίκη στους «ερυθρόλευκους» με 16-14.