Βόλεϊ

Έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Ντάρεν και «αγγίζει» τα προημιτελικά του CEV Cup ο Μίλωνας!

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του φετινού CEV Cup έκανε ο Μίλωνας, πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη με 3-1 σετ (25-23, 23-25, 20-25, 23-25) στην έδρας της γερμανικής Ντάρεν!

Άλωσε την έδρα της γερμανικής Ντάρεν κάνοντας αποφασιστικό βήμα προς την πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού CEV Cup ο φανταστικός Μίλωνας!

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έδειξε τις διαθέσεις της από το ξεκίνημα του αγώνα και παρότι έχασε το πρώτο σετ με 25-23, έκανε τη μεγάλη ανατροπή και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 3-1 (25-23, 23-25, 20-25, 23-25) και πλέον χρειάζεται δύο σετ στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας (20/12, 20:00), έτσι ώστε να πανηγυρίσει και την ιστορική πρόκριση!

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τους γηπεδούχους, για τους οποίους αγωνίστηκαν οι Φροίξος Κωτσάκης (ακραίος), Δημήτρης Μούχλιας (διαγώνιος), να μπαίνουν πιο δυνατά και να προηγούνται με 12-8 και 18-13, πριν ο Μίλωνας τρέξει σερί για την ισοφάριση (19-19). Ωστόσο, η Ντάρεν είχε σωστότερες επιλογές στο φινάλε, επικρατώντας με 25-23 για το 1-0.

Ανώτερος στο δεύτερο σετ ο Μίλωνας, ξέφυγε με 9-3 και 12-6, ενώ παρότι ισοφαρίστηκε σε 17-17, τελικά έκανε το 1-1 σετ με 25-23. Αμφίρροπο και το τρίτο σετ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-15 και 23-19, πριν κάνουν την ανατροπή (25-20), ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τη δουλειά στο τέταρτο σετ, επικρατώντας με 25-23, παρότι βρέθηκαν πίσω με 16-11!

Να θυμίσουμε ότι στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης, ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Κλάντνο (Τσεχία)-Ναντ (Γαλλία).