Βόλεϊ

Παρθενική νίκη με... καρδιά για τον Φίλιππο στο Ηράκλειο

Έγραψαν ιστορία κόντρα στον ΟΦΗ οι Βεροιώτες (3-2) με την πρώτη τους νίκη στην μεγάλη κατηγορία.

Ονειρικές στιγμές ζει ο Φίλιππος Βέροιας, αφού η μακεδονική ομάδα επικράτησε εκτός έδρας του ΟΦΗ με 3-2 σετ και πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία της σε επίπεδο Volley League Ανδρών, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ντέρμπι καθόλη την διάρκεια της, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα και τους δύο βαθμούς στο τάι μπρέικ.

Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν άνετα (25-15), οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν κατακτώντας τα δύο επόμενα σετ (17-25, 19-25). Εν συνεχεία ο ΟΦΗ ισοφάρισε (25-22), αλλά οι Βεροιώτες ήταν πιο σοβαροί και αποφασισμένοι, πανηγυρίζοντας μια ιστορική νίκη, με σαρωτική εμφάνιση στο τελευταίο σετ (15-8).

Τα σετ: 25-17, 17-25, 19-25, 25-22, 8-15.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 4 (1/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντ 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 11% άριστες), Μαρκς 26 (23/48 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (10/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 29% άριστες), Γαλιώτος 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρατζάς 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 56% υπ. - 26% άριστες), Μονιάκης, Χαραλαμπίδης, Τάλερ, Φραγκιαδάκης 1 (1/1 επ.), Μανωλάκης.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 19 (16/27 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ. - 11% άριστες), Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Γάτσης 16 (10/14 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Τζιουμάκας 20 (15/34 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 13 (11/26 επ., 2 άσσοι, 83% υπ. - 42% άριστες), Φερέλ 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 83% υπ. - 25% άριστες), Μπουτόπουλος, Γραμμενούδης, Μιχελάκης, Βερβεσιώτης.

Volley League 2020 - 5η αγωνιστική

Τρίτη 26 Ιανουαρίου 2021

Ρέντη, Μελίνα Μερκούρη, Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 3-0
Διαιτητές: Μουλά Λ., Γεράνιος, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Κατσιάρας, Ρηγόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021

Ηράκειο, Λίντο, Ο.Φ.Η. - Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας 2-3
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κόκκας, Κανδηλιεράκης, Γραμματεία: Πακιουφάκη.

Μαρούσι, Αγίου Θωμά, Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ 3-0
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Kυριοπούλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

Πέμπτη 28 Ιανουαρίου 2021

Ερμούπολη, Δ. Βικέλας Σύρου, 18.00: Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Διαιτητές: Κουτσούλας, Πρέντζας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Βρούτσης, Μπαρμπούνης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

Έπαιξε σαν πρωταθλητής και «πάτησε» τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός!