Βόλεϊ

Θρίαμβος του ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ, λύγισε τον Ολυμπιακό και σήκωσε το Σούπερ Καπ!

Μπορεί ο Ολυμπιακός να ισοφάριζε τον ΠΑΟΚ που είχε το πάνω χέρι στο ματς, αλλά οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν χαρακτήρα στο τάι μπρέικ (2-3 σετ) και κατέκτησαν το πρώτο Σούπερ Καπ της ιστορίας τους.

Αλύγιστος ΠΑΟΚ, έκαμψε τη αντίσταση του Ολυμπιακού και σήκωσε το πρώτο Σούπερ Καπ της ιστορίας του!

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν με 3-2 σετ (25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15) των Πειραιωτών στου Ρέντη και κατέκτησαν το πρώτο τρόπαιο της σεζόν στο βόλεϊ, σε ένα παιχνίδι όπου είχαν το πάνω χέρι από την αρχή έως το τέλος και στο τάι μπρέικ ήταν ανώτεροι, με μεγαλύτερη ψυχραιμία στις κρίσιμες αποφάσεις, κάνοντας δικό τους το τρόπαιο.

Το ματς:

Δυναμικό ξεκίνημα από τον ΠΑΟΚ, που φώναξε παρών στον τελικό με ένα μικρό σερί 3-0. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και στη συνέχεια το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με καμιά εκ των δυο ομάδων να μην μπορεί να πάρει ασφαλής διαφορά.

Ο Ολυμπιακός πήρε δυο σετ πόιντ, αλλά οι Θεσσαλονικείς δεν επηρεάστηκαν, ισοφάρισαν σε 25-25, παίρνοντας στη συνέχεια δυο συνεχόμενους πόντους για το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν περιθώρια, διατηρούσαν είχαν το πάνω χέρι και κατάφεραν να φτάσουν στο 21-16. Το σύνολο του Καστελάνι είχε τριπλό σετ-πόιντ και ισοφάρισε σε 1-1 με 25-21.

Απόλυτα ισορροπημένο το τρίτο σετ. Η μια ομάδα «απαντούσε» της άλλης, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με ένα σερί 3-0 να φτάσουν στο 18-13, νικώντας και το δεύτερο σετ με 25-20 για το 2-1.

Ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του από το ξεκίνημα του τέταρτου σετ και με ένα σερί 5-0, έφτασε το 13-7. Ο «δικέφαλος του Βορρά» αδυνατούσε να μειώσει το σκορ και με ψυχραιμία στις αποφάσεις τους οι γηπεδούχοι έστειλαν τον τελικό στο τάι μπρέικ με το 25-18.

Στο τέλος, ο ΠΑΟΚ έδειξε ψυχικά αποθέματα και ήταν συνολικά ανώτερος. Με ένα σερί 3-0 έφτασε το 7-4, ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε, όμως, οι φιλοξενούμενοι έχοντας ως ατού το μπλοκ τους έκαναν το 14-10. Παρά τη μείωση του σκορ από τους «ερυθρόλευκους» (14-12), ο «δικέφαλος του Βορρά» τελείωσε το ματς με 15-12 και κατέκτησε το πρώτο Σούπερ Καπ της ιστορίας του.

Τα σετ: 25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15