Βόλεϊ

«Κράτησε» την έδρα του ο ΠΑΟΚ στη ματσάρα με τον Ολυμπιακό και έφερε στα ίσα τους τελικούς!

Ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση του Ολυμπιακού, κράτησε την έδρα του με 3-2 σετ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Volley League, μετά από ένα τρομερό ματς, που κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού.

Νικητής σε ένα απίθανο ματς βγήκε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Volley League.

Οι «δικέφαλος» πήρε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν στο δεύτερο συναρπαστικό σετ για το 1-1, ενώ ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε σαρωτικός στο τρίτο σετ και έκανε το 2-1. Παρότι οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του τέταρτου σετ, ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα ρυθμό στο φινάλε, τρέχοντας επιμέρους σερί 9-1 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με νικητή τον ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται για μια φάση στο φινάλε του πέμπτου σετ, στην οποία έγινε το 12-11 υπέρ του ΠΑΟΚ, όμως δεν υπήρχε η δυνατότητα βίντεο τσεκ βάσει κανονισμών.

Πρωταγωνιστές για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Ράπτης και Βαν Ντε Ντρις, που πέτυχαν από 21 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό σε μεγάλη μέρα ήταν ο Ιντάλγκο με 22.

Το τρίτο ματς της σειράς των τελικών θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη (25/4) στο κλειστό του Ρέντη.

Το ματς:

Τα δυνατά σερβίς κυριάρχησαν στην αρχή του πρώτου σετ. Ο ΠΑΟΚ πήρε ελαφρύ προβάδισμα, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει για πρώτη φορά στο 15-15 και με σερί τριών πόντων προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 19-17.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο +2 ως το 20-18, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει με επίθεση του Ράπτη και άσο του Βουλκίδη. Στερν και Κουμεντάκης έστειλαν ξανά στο +2 τον Ολυμπιακό (20-22), όμως ο Βαν Ντεν Ντρις τον σταμάτησε και ο Σκριέντοφ ισοφάρισε εκ νέου για τον ΠΑΟΚ σε 22-22.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ξανά με την πλάτη στον τοίχο, αφού επίθεση του Παγιένκ και λάθος του Σκριέντοφ οδήγησαν τον Ολυμπιακό στο σετ μπολ (22-24), αλλά πανηγύρισαν μεγάλη ανατροπή με σερί τεσσάρων πόντων (δύο του Βαν Ντεν ντρις, έναν του Ουόλς και άσο του Ράπτη) για το 1-0 σετ με 26-24.

Χέρι-χέρι πήγαν οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερο σετ, που κρίθηκε και αυτό στις λεπτομέρειες. Ο ΠΑΟΚ πήρε μικρό προβάδισμα με 12-10 και έμεινε μπροστά ως το 14-13, με τον Ολυμπιακό να κρατάει τα ηνία ως το 19-18. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε εύκολα λάθη, μετρώντας χαρακτηριστικά έξι διαδοχικά λάθος σερβίς (από τρία ο καθένας).

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με διπλό μπλοκ στον Κουμεντάκη, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν αμέσως το προβάδισμα και ξέφυγαν στο +2 (20-22). Στη συνέχεια, διεύρυναν το προβάδισμά τους (21-24) και διατήρησαν τον έλεγχο, τελειώνοντας το σετ με λάθος σερβίς του Ουόλς.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και κυριάρχησε πλήρως, παίρνοντας διαφορά που έφτασε γρήγορα στους έξι πόντους (14-8). Με τον Ιντάλγκο στο σερβίς ο Ολυμπιακός μείωσε σε 14-12, όμως ο Βαν Ντε Ντρις σταμάτησε το σερί του Κουβανού και κράτησε το προβάδισμα ασφαλείας του ΠΑΟΚ (15-12).

Ένα επιμέρους σερί 6-1 οδήγησε τον «δικέφαλο» στο 23-15, με τον Παγιένκ να το σταματάει. Με λάθος σερβίς του Σλοβένου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο σετ μπολ. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με Κουμεντάκη και Ιντάλγκο, όμως ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 σετ με λάθος σερβίς του Στερν.

Με απίθανη ανατροπή ισοφάρισε στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός. Ο ΠΑΟΚ ήταν σαρωτικός στο μεγαλύτερο μέρος του σετ, κρατώντας προβάδισμα 3-4 πόντων μέχρι το 20-16, ενώ η διαφορά είχε φτάσει ως το +6 (15-9).

Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με σερί πόντων με τον Ιντάλγκο στο σερβίς και προηγήθηκαν με 20-21. Ο ΠΑΟΚ πήρε μια τελευταία ανάσα ισοφαρίζοντας με λάθος σερβίς του Κουβανού, όμως ο Ολυμπιακός με νέο σερί τεσσάρων πόντων έκανε το 2-2 και έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ.

Το ματς πήρε φωτιά στο τάι μπρέικ. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο ως το 11-11, εναλλάσσοντας το προβάδισμα, όμως σερί τεσσάρων πόντων του ΠΑΟΚ έκανε το διαφορά. Συγκεκριμένα, ο δικέφαλος ισοφάρισε με μπλοκ του Σκριέντοφ και πήρε προβάδισμα (12-11) με επίθεση του Βουλκίδη. Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη συγκεκριμένη φάση, καθώς ο διαιτητής έδωσε μπλοκ άουτ για επαφή του Τζιάβρα, όμως δεν υπήρχε δυνατότητα για βίντεο τσεκ βάσει των κανονισμών. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και με μπλοκ του Γιόρνα τελείωσαν το ματς με 15-12.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής αγώνα: Αντωνούλης, Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχελινάκης, Τσάλεντζ ρέφερι: Βασιλειάδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.