Βόλεϊ

Έκοψε τον… βήχα του ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός

Σε ένα τρομερό ντέρμπι στο Ρέντη ο Ολυμπιακός «έσπασε» το νικηφόρο σερί των επτά αγώνων του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ επικρατώντας στο τάι μπρέικ για την 19η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Πήγε να βγάλει τα μάτια του αλλά βρήκε μεγάλη νίκη ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν 2-0 σετ του ΠΑΟΚ στο Ρέντη, οι «ασπρόμαυρες» ισοφάρισαν με εμφατικό τρόπο όμως στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχες έβγαλαν ψυχή και πήραν τους δύο σημαντικούς πόντους παραμένοντας στο κυνήγι της δεύτερης θέσης, «σπάζοντας» το σερί των 9 διαδοχικών νικών της ομάδας του Μάρκο Φενόλιο.

Παραμένει στην κορυφή με ρεκόρ 17-2 η ομάδα της Θεσσαλονίκης, στην τέταρτη η ομάδα του Πειραιά με ρεκόρ 14-5 και 43 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και επέβαλε τον ρυθμό του στο πρώτο σετ, παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα πέντε πόντων (15-10). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε φέρνοντας το ματς στα ίσα με ένα σερί 2-7 κάνοντας το σκορ 17-17. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και με πρωταγωνίστρια τη Βίλμα Σάλας και τη Μιλίτσα Κούμπουρα έφτασαν στο 25-19 για το 1-0.

Συγκλονιστική η εξέλιξη του δευτέρου σετ με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων, για το 9-13, ωστόσο το ολικό «μπλακ άουτ» έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να τρέξουν ένα εντυπωσιακό σερί 10-0 φτάνοντας στο 19-13. οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση μειώνοντας σε 22-18 όμως ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-0 μετά το 25-19.

Η αντίδραση του ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ ήρθε μετά από συναρπαστικές εναλλαγές στο σκορ. Το 7-10 της ομάδας του Φενόλιο, αφύπνισε τις γηπεδούχες που έκαναν την ανατροπή φτάνοντας στο 15-12. Από το σημείο εκείνο και έπειτα το ματς έγινε ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τελικά το σετ μετά από μίνι «παράταση» φτάνοντας στο 2-1.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν επιβλητική στο τέταρτο σετ. Το 5-9 έγινε άμεσα 8-18 με αποτέλεσμα οι ψυχολογία των «ερυθρόλευκων» να πέφτει δραματικά και το σετ να πηγαίνει στις «ασπρόμαυρες» με το εμφατικό 11-25 με το οποίο το ντέρμπι θα κρινόταν στο τάι μπρέικ.

Εκεί αμφότερες οι ομάδες υπέπεσαν σε λάθη με αποτέλεσμα να βρεθούν κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-9 με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να χάσει την αυτοσυγκέντρωση του και εν τέλει το ματς με 3-2 μετά το 15-11 του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 28-30, 11-25, 15-11